חיפוש
שיחת ייעוץ למרפסת

כך תחסכו אלפי שקלים בעיצוב המרפסת

שיחת ייעוץ חובה לבעלי מרפסות ריקות

מתכון לאדנית סוף קיץ

מתכון לאדנית סוף קיץ

מתכון לאדנית סוף קיץ

כולי תקווה שחגיגות 'פסטיבל הלחות השניים עשר' בחסות 'מועצת השמש' ו'חברת קיץ מהביל' יסתיימו להם עד תום כתיבת השורות האלו. במחשבות על אדניות, צמחים ושאר ירקות כאשר אני מביט החוצה אני לא אחת שואל את עצמי איך זה להיות שתיל שניצב 12 שעות רצופות תחת שמי יולי – אוגוסט הישראליים ועדיין לחייך ולהיות חיוני? אולי אצא ואמרח עליו קרם הגנה?

טוב האמת זה לא לגמרי כך… 

בקיץ מרבית הפרחים מורידים דופק ופריחות לחצי התורן עד יעבור זעם. זה לא פשוט להיות עם רגליים נטועות במים קרירים עמוק באדמה וראש קודח בחוץ. אבל למרות זאת ישנם כמה "חבר'ה קשוחים" שמצליחים לשרוד את התקופה הזו בשלום ואף לשגשג. למרות שזו עונת המלפפונים, המדוזות, ימי זעם וצומות למיניהם עדיין ניתן ליצור וליהנות משלל צבעים ע"י הכנת מתכון לאדנית קרירה ורעננה שתעביר את ימות הקיץ (שלנו במזגן ושלהם באדנית) מבעד לחלון.

 

משתלת מלצר המקצועית והנפלאה – תודה עבור מגוון הצמחים והחשיבה כיצד לעמוד באתגר סוף הקיץ

המצרכים

המתכון ל'אדנית סוף קיץ' מבוסס על העובדה שאנו רוצים שקט וצבע עד בוא החורף ובעיקר לא לצאת החוצה עד שטמפ' החדר תעמודנה על 18 מעלות.

מצרכים לאדנית סוף קיץ

1 אדנית באורך 80 ס"מ. רוחב ועומק 20 ס"מ > בערך

3-4 שתילי וינקה זוחלת בעציץ גודל 12

3-4 שתילי דיאנלה מגוונת בעציץ גודל 12

3 שתילי אנג'לוניה בעציץ גודל 12

3-4 שתילי פיקוס דוחל עלה מגוון בעציץ גודל 12

1/4 שק תערובת שתילה קלה (הכוונה לרבע שק המכיל 30 ליטר תערובת)

6 כוסות טוף גס או דק לשכבת ניקוז בתחתית האדנית

5 ליטר מים (במשפך)

3-4 כפות גדושות של דשן בשחרור אטי

1 ביקור חובה במשתלת מלצר

אופן ההכנה

הכנת האדנית: לאחר שרוקנתם את תכולת האדנית, ווידאתם שחורי הניקוז בתחתית האדנית פתוחים, זה הזמן לשפוך פנימה את 6 כוסות הטוף ולכסות את תחתית האדנית באופן אחיד בשכבת ניקוז עבור המים.

מוסיפים תערובת שתילה קלה (נכון, הכינותם מראש) וממלאים עד לגובה הנמוך בערך ב 2 ס"מ מתחת לגובה שפת האדנית.

לתערובת השתילה מוסיפים דשן בשחרור אטי ובוחשים היטב.

מתחילים עם העוגנים, אלו שתילי האנג'לוניה (פורחת בסגול וגבוהה) אותם יש לשתול סמוך לדופן האחורית של האדנית ובחלוקה פחות או יותר שווה לאורך האדנית.

לאחר מכן שותלים בין האנג'לוניות ומעט לפניהן (שזה יוצא בערך במרכז האדנית ולאורכה) את שתילי הדיאנלה המגוונת.

מכאן הדרך כבר די קצרה וקלה להבנה, את שתילי הוינקה הזוחלת אני ממליץ לשתול צמוד לדופן האדנית הקרובה אליכם ולסיום בין שתילי הוינקה לשתול את שתילי הפיקוס הזוחל המגוון

משקים עם המשפך עד שתערובת השתילה תוצף לגמרי, אל תתרגשו אם מתחתית האדנית תצאנה כמות מים גדולה לכמה רגעים. היעזרו במשפך ובפיה שלו הנראית כמו טוש.

הנחיות למחפפים: לא בא לכם לרוקן את כל האדנית? אחלה. רק תדאגו לעקור שכבה של 10 ס"מ עם שורשי הפריחה הקודמת, הוסיפו שכבת תערובת שתילה חדשה, תשתלו, תשקו ואתם בסדר גמור. כן כן בידיים, זה ייצא לכם בקלות אחרי הכל זו לא עקירת עץ.

התוצר הסופי – אחרי אפיה 🙂

לאחר האפייה

טיפים:

  • הוינקות חזקות, עמידות וניתן אפילו לגזום אותן לקראת בוא הסתיו ולזכות בגל נוסף של פריחות. לעצלנים במיוחד שממש לא בא להם להחליף לפרחי חורף ברוב אזורי הארץ אין בעיה להשאיר הוינקה (שתיראה מתה אגב לאורך חודשי החורף) עד בוא האביב הבא וליהנות מגל נוסף של פריחה אך פחות איכותי. מה שבא לכם זה יופי.
  • כלל חשוב: פרחים זקופים במרכז וזוחלים/משתרעים צמודים לשפת האדנית.
  • השימוש באדנית 80 ס"מ הוא להדגמה מאחר וזוהי אחת המידות הנפוצות. אך אם ברשותכם אדנית ארוכה או קצרה ב 20 ס"מ הוסיפו או הסירו שתילים בהתאמה.

תהיו נחמדים, שלחו תמונות של אדניות סוף הקיץ שלכם…

אייל

2 מחשבות על “מתכון לאדנית סוף קיץ”

  1. redhednoa@yahoo.com

    אדנית נפלאה ! יופי של שילובים מה גם שיהיה ניתן להשתמש בדינאלה ובפיקוס לשילובי החורף והאביב. כתיבה מצויינת, צילום נהדר, מידע מדוייק. איזה יופי!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *