חיפוש
שיחת ייעוץ למרפסת

כך תחסכו אלפי שקלים בעיצוב המרפסת

שיחת ייעוץ חובה לבעלי מרפסות ריקות

איך להפוך מחובב גינון למקצוען בחודש וחצי?

איך להפוך מחובב גינון למקצוען בחודש וחצי?

יזמות וגינון

איך להפוך מחובב גינון למקצוען פחות מחודשיים?

בגדול זה כמו בחיים, בסוף הרי הכל אקראי והכל הוא ניסוי וטעייה. גם כשזה מגיע לעולם הגינון, לאדם יש 2 התמודדויות,
 1. פחדים טבעיים מסוגים שונים.
 2. המפגש עם עצמו.

אחרי לא מעט שנות ניסיון במקצוע ובחיים, למדתי לזהות לפי אופי השאלות הנשאלות בנושא הגינון מי הם "שחקני התקפה" להלן היזמים, אלו שלא יהססו לנוע קדימה, לגזום, לעקור, לחתוך שורשים, להרוג צמח ועוד צמח עד שיצליח להם.

ומי הם "שחקני ההגנה", אלו שמרוב היסוסים וחששות לא יעזו לעשות כמעט דבר גם אחרי אישור וגושפנקה מגורם בעל סמכה. אלו שעבורם לנוע קדימה, לעשות, להעז ולהכניס ידיים לאדמה 🙂 זו משימה בפני עצמה אבל בפועל היא עומדת בינם לבין הגשמת החלום הירוק לצורך העניין.

 

יזמות או הססנות?

אתן כמה דוגמאות רק כדי להמחיש ואעשה זאת בצורת סגנון שאלות שעולות בקבוצה שלנו או בבלוג שלי.


שאלת חובב גינון 'שחקן הגנה' – "הי כולם, האם ניתן להשריש את הצמח הזה שבתמונה?" 

שאלת חובב גינון 'שחקן התקפה'"הי כולם, מנסה כבר פעם שנייה להשריש את הצמח הזה ולא מצליח, זה התהליך שעשיתי, למישהו יש רעיון מה ואם בכלל עשיתי משהו  לא נכון?"

או למשל:

שאלת חובב גינון 'שחקן הגנה'"הי כולם, שיח הוורדים שלי מלא ענפים יבשים, האם לגזום אותם?"

שאלת חובב גינון 'שחקן התקפה' – "הי כולם, גזמתי את שיח הוורדים שלי, האם להוריד עוד או שכרגע זה מספיק"? 

אחרונה מבטיח,

שאלת חובב גינון 'שחקן הגנה' – שתלתי פטוניה לפני יומיים והיא נראית שמוטה ולא חיונית, מה לעשות?

שאלת חובב גינון 'שחקן התקפה'"לא משנה מה עשיתי עם הפטוניה ששתלתי לפני שבוע וחצי, היא עדיין נראית לא משהו, ניסיתי הכל, דשנים, השקיה נכונה ועדיין "עייפה" אשמח להנחיות מה לבדוק ומתי לוותר עליה אם לא מגיבה."

המסר נראה לי די ברור,

האחד בחר קודם כל לנסות, השני עדיין קורא מחקרים 🙂 אבל אם להיות רציני ולא (ציני), זה בדיוק ההבדל! שיהפוך אותנו מחובבים לחובבים מקצוענים או מקצוענים לחלוטין, זה מה  שהביא אותי באופן אישי למה ולמי שאני כיום בכל המובנים, זה לא קשור לגינון


גינון וטעייה

יזמות היא הכרח כדי להתפתח

היכולת לברר משהו ע"י "טבילת הידיים באש" במקרה שלנו זו האדמה 🙂 זו יזמות והיא עושה לדעתי את כל ההבדל. שלא תטעו, אני אוהב ששואלים אותי שאלות כל הזמן, אין כאן חלילה מסר נחבא בהקשר הזה.

אם לתת לכם טיפ מועיל, כזה שיעשה הבדל מאיך שאתם מגננים ברגע זה לאיך שתגננו בעוד חודשיים… כן כן חודשיים מהיום?!

הטיפ שלי – תשאלו פחות תעשו יותר, תתנסו יותר, פשוט תשתלו, תחתכו, תעקרו, תגזמו, תציפו במים, תשברו, תבכו מצידי על צמח שנשפך… אבל תלמדו ותעברו הלאה. לפעמים אנשים מתעכבים על שתיל שעלה 6 שקלים כאילו היה עץ זית עתיק שנרכש מאספן עצי זית עתיקים במאות אלפי שקלים. פרופורציות, יזמה, סקרנות, התמדה ואתם ללא ספק בדרך להיות מסוגלים לטפח עץ זית עתיק מאספן בינ"ל.

ללמוד ממני זה נהדר וחשוב וללא ספק יחסוך לכם המון כסף או התנסויות מצד אחד, מצד שני? כמו בחיים אי אפשר להשתפר ולהתקדם באמת בלי לעשות דרך מלאה בכישלונות מפוארים יותר ואו פחות.

רוצים באמת להשתפר? תעשו ואז תשאלו או תעשו ותשאלו במקביל. ולפני כל שאלה שאתם מעלים עצרו רגע, תחשוב ותבדקו עם עצמכם. האם זו שאלת התקפה או שאלת ההגנה?


לסיכום אומר כך

לעתים נראה שאולי אני יודע "הכל" בתחום הגינון במיכלים, ובכן אני ממש לא… ולעולם באמת לא אדע הכל וזה ממש לא חשוב לי לדעת הכל, אומר זאת בפה מלא ועם יד על הלב.

אבל! כשאתם שואלים שאלה שאני לא יודע עליה את התשובה והשאלה או הנושא מעניינים אותי? אני מיד קם והולך לבדוק בעצמי. מה כבר יכול לקרות חוץ ממשהו חדש שעוד לא פגשתי? אין דבר שיותר משמח אותי מללמוד משהו חדש דרך התנסות על עצמי ובעצמי. שאלות אני תמיד אשאל בסוף הניסוי 🙂

אגב למה כתבתי שתשתפרו "תוך חודשיים?" כי חודשיים זה פרק זמן שבו אתם יכולים להתנסות בכל מה שציינתי וגם לצפות לתגובות של הצמחים מהם תוכלו ללמוד ומשם להשתפר, בין אם זה איך לעשות יחורים? איך לגזום? איך להשקות נכון? וכך הלאה..

נכון לא תהפכו לגנן מקצועי ומדופלם תוך חודשיים, אבל אם תתנסו ותחוו בעצמכם את הדברים שציינתי, קפיצת המדרגה שתעשו והגישה שתפתחו לנושא תחשוף בפניכם עולם בלתי רגיל שלא הייתם מגלים אם הייתם נשארים לשחק 'בהגנה'.

תראו איך חבר קבוצה שלנו  Noam Rosenberg שמו, יזם בכל רמח איבריו יצר גינת מרפסת כי פשוט 'עלה לשחק בהתקפה' כל מילה מיותרת!

ויש עוד דוגמאות כמובן, אבל הבנתם.

שאלות?

יופי אני שמח שאין, תעשו ואז נדבר

אייל

4 מחשבות על “איך להפוך מחובב גינון למקצוען בחודש וחצי?”

 1. כשאני רואה את שפע הצמחיה על המרפסת אני מאוד נהנה אבל במחשבה שניה אני מיד דואג שמה המשקל המועמס עלול להיות גדול מידי. אדמה עם מים שוקלים הרבה אז בבקשה זהירות חברים. זה עוד פרמטר שצריך לקחת בחשבון וכאן עדיף להיות זהירים ואפילו פחדנים ולבדוק היטב אצל בעל מקצוע את נושא העומס המותר כלומר איזה משקל נוכל להניח על מרפסת גג וכד.

  1. חד משמעית, הערה נכונה ובמקום.
   יש לקחת בחשבון תמיד את נושא המשקל
   תודה קבלי על ההערה וההארה
   אייל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *