פקעות ובצלים לאדנית

0

פקעות ובצלים לאדנית כד או עציץ

תמיד שעשעה אותי המלה פקעת, זה איך שהוא התקשר לי עם ‘פקעת עצבים’ ובמקרה של פקעות פורחות תמיד דמיינתי שזה אותו דבר. הפקעת שוכבת שבועות במקרר, קופאת, בלי כיסוי בלי הגנה ככה במגירה של הירקות סמוך לעגבניות. אחר כך מגיעה עונת השתילה וחולפים עוד כמה שבועות ארוכים באדמה קרה בלי טיפת אור ואז ברור שמתפוצץ לה הוריד והכל מתפרץ החוצה 🙂 אבל איזו התפרצות? כמו זיקוקים. בקיצור, שווה “להתעלל” בפקעות העצבים המדהימות הללו, שיא העצבים שלהן = שיא הפריחה.

במאמר הזה אתייחס רק לפקעות של החורף. הסיבה העיקרית לכך טמונה בעובדה שבחורף ע”פ רוב מראה הצמחייה במרפסת הוא איך לומר, אפרפר עגמומי בוודאי אם לא דאגתם לאיזו אדנית פרחים. וגם אם כן דאגתם לאדנית אחת או שתיים פורחות, לפריחה של הפקעות אין תחליף בייחוד ובמראה וזה שווה כי תכל’ס יש כאן אפס מאמץ (תכף תבינו למה) אל מול תוצאות מרהיבות.

טיפ לפני שממשיכים: ממליץ לכם לעשות שימוש בכד או אדנית בעלת מבנה עגול, כד או אדנית שאתם לא עושים בהם שימוש כל השנה והם מיועדים אך ורק לפקעות החורף. ברור שניתן לשתול ולשלב בכל אחת מהאדניות שלכם אם יש מקום אבל ניסיוני לימד אותי לשמור אדנית אחת עגולה עבור פקעות החורף. למה עגולה? סתם כי המראה המתקבל עם הפריחה בעיניי יפה יותר במבנה עגול אחיד.

פקעות צבעונים שהוצאתי מקירור – נדרשים כ 6 שבועות קירור לפני שתילה.

אז מה להכין?

הנה החלק הקל ביותר – עציץ/כד/אדנית מנוקזים פיקס, זה אומר חור פתוח לניקוז בתחתית, שכבת טוף גס או גרוס שמכסה את התחתית ומעליה תערובת גן/שתילה קלה. פקעות חובבות ניקוז מהיר ואיכותי שלם מים, אל תציפו אותן. שמרו רק על קרקע לחה ואתם בדרך להצלחה. זהו! קל ופשוט. חשוב שעומק הכד/אדנית/עציץ Waht ever  לא יפחת מ 30 ס”מ. 

מתי שותלים?

כדי לייצר רצף פריחות זה די נחמד לשתול את אלו שהפריחה שלהם מקדימה עשו כך:

החל מספטמבר

רקפת > עומק שתילה 5-7 ס”מ

כלנית > עומק שתילה 2-3 ס”מ

נרקיסים > עומק שתילה 4-5 ס”מ

כרכום > עומק שתילה  5-7 ס”מ > נדרש קירור במקרר כ 5 שבועות לפני שתילה

החל מאוקטובר

אירוסים > עומק שתילה 4-6 ס”מ

נוריות > עומק שתילה 3-4 ס”מ

פרזיות > עומק שתילה 4-5 ס”מ

החל מנובמבר

צבעוני (טוליפים) > עומק שתילה 8-10 ס”מ > נדרש קירור במקרר כ 6 שבועות לפני שתילה.

טיפ נוסף : תוכלו לראות במשתלה שגדלי הפקעות משתנים מסוג לסוג, זה אומר שגודל הפקעת תשפיע על הכמות שתרכשו ובהתאם לגודל הכד או האדנית עבורה אתם מתכננים את השתילה.

כיווני אור – לצערי הזנים שרשמתי אינם מיועדים למרפסות בעלות מפנה צפוני טהור, כל היתר בהחלט כן.

בהצלחה,

אייל

 

תגובה

Your email address will not be published.