פתרונות להסתרה במרפסת

0

פתרונות להסתרה במרפסת

פרולוג – אני כמעט לא מכיר בעליה של מרפסת שלא מבקש ‘להסתיר’ משהו או מישהו. החל מ שכנים ממרפסת שכנה, דרך קיר לא הכי אסטטי ועד ארגז מטבעות מימי בית שני וסט מילחיות ש”נפל” לכם לתוך התיק בחופשת הכל כלול 🙂 נגיד…

 

“איזה מטפס יתאים להסתרה”?

בכוונת מכוון בחרתי להתחיל את המאמר עם הכותרת הנ”ל. אחת לכמה ימים מגיעה פניה עם תמונת תקריב של נקודה מסויימת במרפסת, אליה מוצמד המשפט הבא:

הי אייל, “איזה מטפס יתאים להסתרה הקיר/שכנים/מלחיות וכיו”ב?” ואני מחזיר בשאלה פשוטה… עד לנק’ הזו עשיתם עבודת תכנון פשוט מעולה.

הגדרתם את הצורך (הסתרה) ומיד עברתם למתן פתרון? למה? יש כאן פספוס אדיר כי אם הגדרתם את הצורך ומיד עברתם למתן פתרון (ציינתם מטפס כפתרון),

רמז דק – השראה להסתרת קיר משולבת צומח ודומם. קרדיט ל אורןאהרוני מעצב מרפסות.

פספסתם מגוון עצום של אפשרויות הסתרה נוספות כי התקבעתם. על הנטיה הטבעית שלנו לחבר בין צמח מטפס להסתרה צריך לחקור כנראה ב’מכון לחקר מטפסים ומוח’. בשלב זה נשאיר זאת למאמר אחר.

כך או אחרת, במאמר הבא אציג בפניכם את צורת החשיבה ה’נכונה’ ומגוון אפשרויות להסתרה ומשמעויותיהן.

 

 

אפשרויות הסתרה

ניתן להסתיר או ליצור הסתרה כך:

  • בעזרת צמחים
  • בעזרת דומם
  • משולב צמחים ודומם

אלו האפשרויות בסופו של דבר. עובר מכאן להגדרת ה – מה אני רוצה להסתיר? שלב מהותי כדי להבין מה הן האפשרויות העומדות בפניי והכי חשובמה יידרש ממני להכין ואיך עליי להיערך כדי ליישם ההסתרה?!

 

מה אני רוצה להסתיר?

בואו נלך על הסתרת שכנים/בניין/נוף לא אסטטי למשל – ברוב המקרים המשמעות היא הסתרה שבחלקה תהיה חשופה לרוחות וחסרת גורם מייצב (מיד אסביר למה הכוונה ‘גורם מייצב’). כלומר, מדובר בהסתרה שהיא מעל גובה מעקה!

תודה ל מיטל לוי חברת קבוצת מרפסות מעוררות השראה על התמונה ועל השאלה שגרמה לי להתיישב ולהכין את המאמר הזה.

רוצה לומר כך, כל הסתרה שהיא מעל גובה המעקה דורשת היערכות ויצירת גורם מייצב בין אם בחרתם במשהו דומם להסתרה.

או בין אם בחרתם בפתרון משולב כמו בתמונה הבאה למשל. במקרה הבא ה’דומם’ שהוא לצורך העניין האדניות, מהוות בין היתר את הגורם המייצב, זה ש’קושר’ בין הרצפה לתקרה ובכך מונע לחלוטין כל דיון או חשש מרוחות וחשש מחוסר יציבות.

קרדיט לאילן ערבמעצב מרפסות מתמחה הפתרונות הסתרה משולבים

בואו נחזור בבקשה לתמונה / מרפסת של מיטל לוי כדי להמשיך לבחון ולהציג אילו פתרונות ייתנו מענה כאשר מדובר בהסרתה שהיא מעל המעקה.

 

 

אפשרות נוספת

של פתרונות להסתרה במרפסת – המרפסת של אביגיל בן ארויה, גם היא חברת קבוצת מרפסות מעוררות השראה. אביגיל יצרה ‘גורם מייצב’ במקרה זה עבור צמח מטפס.

באותה מידה בדיוק אביגיל יכלה לעשות שימוש בשיח לטובת הסתרה. אגב על ההבדלים בשימושים בצמחים שונים לטובת הסתרה ועל התאמת גודל צמח לגודל מיכל כדי שההסתרה תהיה אפקטיבית, אגע בהמשך.

לסיכום פרק הסתרה מעל גובה המעקה. כמו שהבנתם כבר, ההגדרה מראש ש”צמח מטפס” מקבעת אתכם וגורמת לפספס אין ספור אפשרויות הסתרה.

המרפסת הבאה אותה תכננתי התבססה על הגדרת הצורך בהסתרה של הבניין הנמצא ממול. כאן בחרתי ללכת על פתרון צומח בלבד.

התנאי ההכרחי ליישום הקונספט הבא הוא היכולת לעגן ולקשור באופן יציב את העצים והשיחים שבחרתי. (עץ פיג’ויה מימין ושיח אברהם ארגמני משמאל).


מעל גובה מעקה גורם מייצב הוא עניין הכרחי!

בין אם בחרתם בעץ או שיח או בין אם מדובר בפתרון משולב. בחרתם בצמח מטפס? אזי זה חייב קודם כל משהו לטפס עליו.. אחרת לא ממש יטפס 🙂 ועל הדרך הוא ייצב את הצמחים שבחרתם. בחרתם לשתול שיח גבוה ובעל נפח? קשירה ועיגון השיח תהווה גורם מייצב… תמיד! 


 

פתרונות להסתרה במרפסת

הסתרת קיר

סוד כמוס.. גם כאשר מדובר בהסתרה של קיר או מחיצה, יידרש ‘גורם מייצב’. הקיר הבא הוא מתוך המרפסת הנפלאה של נעם עמנואל בה הוא יצר פתרון משולב (צומח + דומם).

גם נעם אגב, יכול היה לבחור לייצר הסתרה ע”י שימוש בעצים, שיחים, או לצפות את הקיר בעץ ולהוציא ממנו מדפים עבור אדניות קטנות, כפי שעשה זאת אורן אהרוני מתחילת המאמר.

פתרונות להסתרה במרפסת כפי שכבר הבנתם הם רבים שלא לומר אין סופיים. נסו להשתחרר קצת מ’דפוסים’ ולא להגיע מיד עם ה’פתרון’ (בדמות צמח מטפס או אחר),

הגדרתם צורך? יופי, עכשיו גשו לבחון אילו עוד אפשרויות ישנן וכמובן מהו התקציב שיש לכם. לכל אחד מהפתרונות שהוצגו כאן למעלה יש עלות.

 

סיכום

הגדרות בסיסיות

  • מה הצורך? הסתרה
  • מה מסתירים? מעל מעקה = חלל פתוח או צמוד ללקיר/מעקה/מחיצה?
  • עם מה מסתירים? צומח? דומם? משולב?

אם תתחילו מאלו? תגלו עולם מופלא של אפשרויות הסתרה ותוכלו להניח ללא חשש את המילחיות מהחופשה האחרונה.

הבטחתי התייחסות לעניין יחס גודל צמח לגודל צמח. בואו נלך על פתרונות להסתרה מבוססי צמחים. מטפסים או שיחים או עצים, כדי שאלו יוכלו לממש מלוא הפוטנציאל שלהם וייתנו לכם את המענה לו ייכלתם – הסתרה!

נכון שיישתלו במיכלים / אדניות שעומקם הוא לפחות במינימום 50 ס”מ ורוחבם / קוטרם פחות או יותר זהה. יהיה זה פער בתיאום הציפיות ולא מעט אכזבה לצפות שצמח מטפס או שיח ששתולים במיכלים קטנים מהמידות שציינתי, ייצרו את אפקט הסתרה לו יחלתם.

בהצלחה!

תגובה

Your email address will not be published.