צמחים מטפסים למרפסת

4

צמחים מטפסים למרפסת

בואו נאמר כך, אם אלו צמחים המטפסים למרפסת שלי מהגינה למטה? קניתי את כל הסוגים, אבל אם אני זה שצריך לגדל אותם שיטפסו במרפסת שלי? בוודאות לא את כולם אני קונה.

ברשימת הצמחים למרפסת הכנסתי סעיף ‘מטפסים’ אבל הייתי רוצה להרחיב מעט בנושא. כמעט כמו כל צמח כאשר זה מגיע לגידול במרפסת בוודאי אם רוצים להגיע לתוצאות מספקות, לא כל מטפס שתראו תוך כדי הליכה ברחוב יתאים למרפסת שלכם.

ואין זה בגלל המחסור בשמש ישירה למשל או כמות מים מספקת. כאן הסיפור הוא החשיפה לרוחות ולכן את הרשימה הבאה בחרתי בקפידה רבה כן אני יודע שחלקכם מעוניין במשהו ש “יטפס הכי מהר שאפשר ויכסה לי את כל הקיר עם השכנים. אז עם קצת אוויר ונשימה לפני אם תעקבו אחרי ההנחיות תוכלו להגיע לתוצאות הרצויות.

צמחים מטפסים למרפסת

לאיזה שימוש?

אתם מעוניינים במטפס שיטפס על קיר מכוער ויסתיר אותו זה עניין אחד. לעומת זאת מטפס שיעלה על גג הפרגולה ויצל זה עניין מעט אחר. אולי שניהם באותו צמח? ואם יש צד אחד במרפסת אותו אתם מעוניינים להסתיר וצד שני אחר לחלוטין אותו אתם רוצים להצל? אתגר אבל פתיר.

בדיוק כפי שתכננתם את עיצוב הבית ורצתם לחפש ולהתאים סלון ומטבח לפנים הבית? כך הקדישו רגע מחשבה לעניין הגינה במרפסת במיוחד כאשר מדובר במטפסים. חלקם יהיו יפים מאין כמותם בקיץ אבל בחורף? פתאום ייחשף הקיר המכוער שטרחתם להסתיר וכן הלאה.

 

הכנת תשתית למטפסים

ביום שישי האחרון התארחתם אצל משפחת ‘בוגונויליאה’ 🙂 היקרה מהוד השרון וראיתם במו עיניכם מטפס ענק היוצא ממיכל יחסית קטן, ממש מתפרע בלי הכרה. אני שמח שאהבתם את המטפס והוא גם מתאים לצרכים שלכם אבל עשו טובה, כשמדובר במטפסים ספקו להם מקום מכובד להכות שורשים ולהתפתח.

אל תדחסו מטפס שקניתם מהמשתלה בגודל 8 ליטר לתוך מיכל של 10 ליטר. זה יהיה מקסים עונה ראשונה אבל אחר כך אתם תעלו תמונה לפייסבוק או לפורום גינון לשאול “אוי מה קרה? איך מצילים את המטפס שלנו?”

רכשתם מטפס? יופי, אין מאושר ממני ומכם. תבדקו בעת הרכישה את גודל המיכל בו נמצא המטפס כעת ורכשו עבורו (אולי יש לכם כבר מוכן בבית? לא יודע) מיכל שגודלו לפחות פי 3.

גודל המיכל בו נמצא המטפס כעת הוא 10 ליטר? נהדר, חפשו מיכל שגודלו לא פחות מ 35 ליטר. ככלל אני מעדיף מיכלים למטפסים שעומקם המינימלי הוא 50 ס”מ, לא רק הנפח חשוב כי אם גם עומק המיכל.

יש לכך יתרון עצום של מרחב התפרשות נוסף לשורשי המטפס. גובה המיכל מאפשר למטפס להתחיל את הטיפוס כבר מגובה גבוה, הרי ממילא זה מה שרציתם אני מתאר לעצמי ומבחינת העיצוב יש משהו מאד מיוחד במיכל גבוה ממנו יוצא מטפס אל-על וסביבו נשתלת צמחיה משתרעת / נשפכת למראה שלם ועשיר יותר.

הצמח הנשפך מהאדנית בחלקה הרחוק של התמונה הוא סולנום יסמיני.- השימוש במטפסים כצמחים נשפכים הוא לעתים פתרון נהדר.

סיוע בטיפוס

בגדול, כל המטפסים זקוקים לסיוע לעלות למעלה או בכלל להכווין אותם לאיזה כיוון שתרצו, למעט אולי בוגונויליאה לה זרועות חזקים במיוחד וצורת צימוח שיחית יותר. מעבר לכך בגלל עובדת הגידול והצימוח במרפסת המטפסים זקוקים לא רק להכוונה אלה אולי אף בעיקר לתמיכה לקיר או לפרגולה בה הם נעזרים.

תזכרו, במרפסות וגגות הרוחות חזקות יותר מאשר על פני הקרקע באזורים בנויים. זה די מבאס לקום בבוקר ולראות את גוש הפריחה והירוק שטרחתם כל כך לעמול עליו שוכב על הרצפה כי לא עיגנתם כראוי את ענפי המטפס.

טוב, טיפסתי לכם על הראש מספיק… לרשימה. כמובן שרשימת המטפסים היא גדולה אך בחרתי את אלו החזקים, העמידים ושאינם שתלטנים במיוחד הדורשים תחזוקה מינימלית. הכל בסוף סובב סביב חוויית ההצלחה וזה כמו תמיד הקו המנחה מבחינתי.

רשימת צמחים מטפסים למרפסת

אלמון הודי > שימוש > פרגולה + קיר הערה > לקשור חזק ולהכווין לאן שרוצים


בוגונויליאה >שימוש > קיר או פינה רחבה > הערה > אין צורך לקשור רק לתמוך בבגרות


גפנית > שימוש > קיר או כצמח נשפך > הערה > צמחים מטפסים זה לא רק כלפי מעלה


הרדנברגיה > שימוש > קיר + פרגולה > הערה > מעט משתוללת


ויסטריה סינית > שימוש > קיר + פרגולה > הערה > אהובה עליי מכולם כל מילה מיותרת


גפן > שימוש > פרגולה > הערה > אין הערות 🙂 אהובה עליי מס’ 2 טוב בעצם חובה בכל מרפסת.


יסמין > שימוש > קיר או כצמח נשפך > הערה > מעט משתולל ומסתבך סביב עצמו


סולנום יסמיני > שימוש > קיר + פרגולה > הערה > נשפך מעט משתולל ומסתבך סביב עצמו


פסיפלורה > שימוש > כגדר נמוכה במרפסת > הערה > כאשר פרי נופל מגבוה לרצפה זה פחות כיף


תונברגיה > שימוש > עדיפות כצמח נשפך > הערה >  מעט משתולל ומסתבך סביב עצמו


צמחים מטפסים למרפסת, או המטפסים הנ”ל משירים עליהם בחודשי החורף למעט הבוגונוליאה. היתרון הגדול בכך הוא העובדה שבניגוד לחודשי הקיץ בהם הענפים מכוסים בעלווה ופריחה, בחורף ניתן לראות את הענפים החשופים ולבחור מה לגזום לקראת העונה הקרובה.

את הגיזום אגב אני ממליץ לבצע ממש רגע לפני פרוץ האביב. ברגע בו תוכלו לראות “פקעים” מתחילים לצאת, או “עיניים” חדשות עומדות לפקוע, זה הרגע המתאים ביותר לגזום.

בהצלחה.

 

4 Comments
 1. הדר says

  טיפים מעולים ומועילים!!

  1. אייל מליון says

   תודה רבה

 2. דר says

  תודה רבה, אינפורמטיבי מאד ועושה סדר בבלגן!

  משוב בנוגע לכתיבה: מאד היה לי קשה לקרוא. צורת הניסוח מאד מסורבלת ולא נעשה שימוש נכון בסימני פיסוק. אני לא חסיד של עברית תקינה, פשוט היה מאד מעייף לקרוא.

  1. אייל מליון says

   תודה על המשוב, עיינתי שנית בעמוד הנ”ל והוא אכן מעייף לקריאה. ביצעתי בו שינוי, מקקוה כי כעת הוא נגיש יותר. ואולי אף מעורר 🙂

תגובה

Your email address will not be published.