חיפוש
שיחת ייעוץ למרפסת

כך תחסכו אלפי שקלים בעיצוב המרפסת

שיחת ייעוץ חובה לבעלי מרפסות ריקות

רשימת מטפסים מתאימים למרפסת

רשימת מטפסים מתאימים למרפסת

לכיסוי או הצללה?

לפני שתילה הגדירו מה הצורך

בואו נאמר כך, אם אלו צמחים המטפסים למרפסת שלי מהגינה למטה? קניתי את כל הסוגים, אבל אם אני זה שצריך לגדל אותם שיטפסו במרפסת שלי? בוודאות לא את כולם אני קונה. ברשימת הצמחים למרפסת הכנסתי סעיף 'מטפסים' אבל הייתי רוצה להרחיב מעט בנושא.

כמעט כמו כל צמח, כאשר זה מגיע לגידול במרפסת בוודאי אם רוצים להגיע לתוצאות מספקות,לא כל מטפס שתראו תוך כדי הליכה ברחוב יתאים למרפסת שלכם ואין זה בגלל המחסור בשמש ישירה למשל, או כמות מים מספקת.

כאן הסיפור הוא החשיפה לרוחות (הלו, מרפסת, זוכרים?) ולכן את הרשימה הבאה בחרתי בקפידה רבה.

כן, אני יודע שחלקכם מעוניין במשהו ש "יטפס הכי מהר שאפשר ויכסה לי את כל הקיר עם השכנים"אז עם קצת אוויר ונשימה לפניי, אם תעקבו אחרי ההנחיות הבאות, תוכלו להגיע לתוצאות הרצויות.

הבחירה צריכה להיות תמיד מבוססת צורך – כיסוי או הצללה או שניהם.

לאיזה שימוש?

זה עשוי להיות מאד שונה, אתם רוצים מטפס שיטפס על קיר מכוער ויסתיר אותו זה עניין אחד. לעומת זאת מטפס שיעלה על גג הפרגולה ויצל זה עניין מעט אחר.

אולי שניהם באותו צמח? ואם יש צד אחד במרפסת אותו אתם מעוניינים להסתיר וצד שני אחר לחלוטין אותו אתם רוצים להצל? אתגר אבל פתיר.

בדיוק כפי שתכננתם את עיצוב הבית ורצתם לחפש ולהתאים סלון ומטבח לפנים הבית? כך הקדישו רגע מחשבה לעניין הגינה במרפסת במיוחד כאשר מדובר במטפסים.

חלקם יהיו יפים מאין כמותם בקיץ אבל בחורף? פתאום ייחשף הקיר המכוער שטרחתם להסתיר וכן הלאה.

הכנת תשתית למטפסים

ביום שישי האחרון התארחתם אצל משפחת 'בוגונויליאה' 🙂 היקרה מהוד השרון וראיתם במו עיניכם מטפס ענק היוצא ממיכל יחסית קטן, ממש מתפרע בלי הכרה.

יופי שאהבתם את המטפס והוא גם מתאים לצרכים שלכם, אבל עשו טובה כשמדובר במטפסים ספקו להם מקום מכובד להכות שורשים ולהתפתח. אל תדחסו מטפס שקניתם מהמשתלה בגודל 8 ליטר לתוך מיכל של 10 ליטר.

זה יהיה מקסים עונה ראשונה אבל אחר כך אתם תעלו תמונה לפייסבוק או לפורום גינון לשאול "אוי מה קרה? איך מצילים את המטפס שלנו?"

רכשתם מטפס? יופי, אין מאושר ממני ומכם. תבדקו בעת הרכישה את גודל המיכל בו נמצא המטפס כעת ורכשו עבורו (אולי יש לכם כבר מוכן בבית? לא יודע) מיכל שגודלו לפחות פי 3.

גודל המיכל בו נמצא המטפס כעת הוא 10 ליטר? נהדר, חפשו מיכל שגודלו לא פחות מ 35 ליטר. ככלל אני מעדיף מיכלים למטפסים שעומקם המינימלי הוא 50 ס"מ, לא רק הנפח חשוב כי אם גם עומק המיכל.

יש לכך יתרון עצום של מרחב התפרשות נוסף לשורשי המטפס. גובה המיכל מאפשר למטפס להתחיל את הטיפוס מנק' גבוהה, הרי ממילא זה מה שרציתם אני מתאר לעצמי, ומבחינת העיצוב יש משהו מאד מיוחד במיכל גבוה ממנו יוצא מטפס אל-על וסביבו נשתלת צמחיה משתרעת / נשפכת למראה שלם ועשיר יותר.

הצמח הנשפך מהאדנית בחלקה הרחוק של התמונה הוא סולנום יסמיני.- השימוש במטפסים כצמחים נשפכים הוא לעתים פתרון נהדר.

סיוע בטיפוס

בגדול, כל המטפסים זקוקים לסיוע לעלות למעלה או בכלל להכווין אותם לאיזה כיוון שתרצו, למעט אולי בוגונויליאה לה זרועות חזקים במיוחד וצורת צימוח שיחית יותר. מעבר לכך בגלל עובדת הגידול והצימוח במרפסת המטפסים זקוקים לא רק להכוונה אלה אולי אף בעיקר לתמיכה לקיר או לפרגולה בה הם נעזרים.

תזכרו, במרפסות וגגות הרוחות חזקות יותר מאשר על פני הקרקע באזורים בנויים. זה די מבאס לקום בבוקר ולראות את גוש הפריחה והירוק שטרחתם כל כך לעמול עליו שוכב על הרצפה כי לא עיגנתם כראוי את ענפי המטפס.

לטובת עיגון, תמיכה ועזרה למטפסים

בחנתי את המוצרים הבאים.

אחלה פטנטים קטנים ומאד מועילים, בכל שקית יש עשרות או מאות יחידות וכל מארז משמש אותי מס' עונות.


טוב, טיפסתי לכם על הראש מספיק… לרשימה. כמובן שרשימת המטפסים היא גדולה אך בחרתי את אלו החזקים, העמידים ושאינם שתלטנים במיוחד הדורשים תחזוקה מינימלית. הכל בסוף סובב סביב חוויית ההצלחה וזה כמו תמיד הקו המנחה מבחינתי.

רשימת צמחים מטפסים למרפסת

מצורף לוח מרכז של מטפסים הכולל תמונות והסבר על תנאי גידול, גדלי מיכלי שתילה מתאימים ועוד כאשר תלחצועל כל תמונת מטפס בנפרד בלוח הפינטרסט שיצרנו, יפתחו הנתונים לכל מטפס.

|

כל מטפסים הנ"ל משירים עליהם בחודשי החורף למעט הבוגונוליאה. היתרון הגדול בכך הוא העובדה שבניגוד לחודשי הקיץ בהם הענפים מכוסים בעלווה ופריחה, בחורף ניתן לראות את הענפים החשופים ולבחור מה לגזום לקראת העונה הקרובה.

גוזמים כאשר מופיע "פקע" מוקף בעיגול ירוק. רגע לפני שהפקע , מתפקע. זה תזמון הגיזום הטוב ביותר.

את הגיזום אגב אני ממליץ לבצע ממש רגע לפני פרוץ האביב. ברגע בו תוכלו לראות "פקעים" מתחילים לצאת, או "עיניים" חדשות עומדות לפקוע, זה הרגע המתאים ביותר לגזום.

חזרתם הביתה עם המטפסים ומעוניינים לדעת איך לתמוך בהם ולקשור אותם? תופים… הכל בקישור הבא.

זקוקים לייעוץ בחשיבה ותכנון גינת המרפסת? תוכלו להיעזר בי באמצעות הקישור הבא

 

 

שאלות ותשובות לסיכום הנושא

 

איך למנוע מצמח מטפס לצמוח לתוך עצמו ולהסתבך?

כל מטפס (למעט אלו הנצמדים לקירות) זקקו לגדר או רשת לטפס עליה. ללא גדר או רשת שיהוו בסיס לטיפוס הצמח המטפס, הוא יצמח לתוך עצמו, יסתבך בענפיו שלו והמראה שלו יהפוך ממטפס לשיח בעל מראה לא ברור 🙂

איך להכווין מטפס?

לבנות למטפס גדר או רשת לטפס עליה, להפריד בין הענפים המרכזיים של המטפס ולהכווין כל ענף בנפרד לכיוון רצוי. מומלץ להפריד ענפי הצמח המטפס ע"י הפרדת מקלות הבמבוק עמם הגיע הצמח מהמשתלה.

האם מקלות הבמבוק עמם הגיע הצמח מהמשתלה מיועדים לטיפוס?

לא! מקלות אלו נועדו למנוע מהצמח המטפס לצמוח על הרצפה אצל המגדל שטיפח אותו ולמען תצוגה ברורה ואסטטית במשתלות המכירה השונות. כדי לגרום לצמח לטפס לטפס יש לבנות לו גדר או רשת שיהוו "סולם" טיפוס עבורו.

17 מחשבות על “רשימת מטפסים מתאימים למרפסת”

 1. Tova Maor

  הי, אני מתכננת אדנית בכניה לבית עם שמש מלאה. האדנית כבר בנויה עם תאורה מדובר בחידוש אדמה וצמחיה. יש המלצות בטוחות.?

  1. Eyal Melyon

   הי טובה,
   קשה מאוד להמליץ על צמחיה ללא נתונים בסיסיים כמו
   מהיכן את בארץ?
   תמונת מיקום האדנית
   באיזו מצע שתילה תעשי שימוש?
   האם את משקה באופן ידני או בסיוע מערכת השקיה?
   צר לי שאין לי דרך לסייע כך על בסיס שאלתך, אך ללא הנתונים הבסיסיים הללו, וללא תמונת המרפסת שלך והיכן חשבת למקם האדנית, אין יכולת לתת מענה שיביא אותך לחוות הצלחה ולתוצאות.
   בברכה,
   אייל

 2. ליאת

  היי קניתי מטפס יסמין לנישה מוצלת במרפסת כשהמטרה לכסות את הקיר ואחרי חצי שנה היא לגמרי מתה.. המלצות?

  1. הי ליאת יקרה,
   סליחה על הדיליי שלי במענה, עומס רב 🙂
   כדי לתת מענה נדרשים נתונים + תמונת המקום ותמונת הכד/אדנית.
   מוזמנת להעלות פוסט + תמונה לקבוצת מרפסות מעוררות השראה ואשמח לענות לך שם במפורט

 3. נעם

  שלום ותודה על המידע!
  יש לי מרפסת מערבית (המון שמש) עם מעקה זכוכית שאני מעוניינת לכסות במטפס. מאוד אוהבת יסמין. האם יש העדפה לסוג יסמין מסוים מבחינת כיסוי, עמידות ותחזוקה? טיפים נוספים?
  תודה רבה!

  1. הי נעם,
   קשה לי לענות על השאלה בוודאי ללא תמונה, זה רחב מידי.
   נדרשים נתונים נוספים כדי לקבוע מה עשוי להתאים, מציע להצטרף לקבוצה שלנו – להעלות תמונות המעקה + נתוני מרפסת בסיסיים ונענה בשמחה.
   מצרף קישור לקבוצה
   בגדול – עוד הרבה לפני שמחליטים על סוג המטפס, חייבים ליצור למטפס תשתית לטפס עליה. צמח מטפס לא מטפס או לא יגיע למחוז חפצו ללא סולם לטפס עליו.
   הווה אומר – שיש להכין לכך תשתית בוודאי אם התכנית היא לטפס על המעקה (זכוכית? – תמונות?)

 4. דנה

  תודה רבה על המידע המועיל! מה עם קיסוס? האם גם מומלץ?

  1. הי דנה,
   תודה על המשוב
   השאלה היא מומלץ למה? אני אתן כאן נתונים שמתוכן תוכלי לקבל החלטה, כך אני מקווה.
   1. צימוח מאוד איטי
   2. מתאים לחצי צל עד צל מלא
   3. רצוי שיטפס על "סולם" ולא על הקיר
   4. צימוח מאוד אטי ואני חוזר על כך בכוונה 🙂 כי אם הצפייה היא שהוא יכסה אזור מסוים, קחי בחשבון שזה עומד לקחת המון זמן…

 5. טלי

  שלום אייל,
  ברשותי ויסטריה הודית כבר מספר שנים לא קטן בעציץ די גדול. הויסטריה פרחה רק בשנה הראשונה ומאז היא ישר מלבלבת. מה יכולה להיות הסיבה
  תודה

 6. תמיר

  הי אתה עושה ביקורי בית? יש לנו מרפסת ואנחנו מעוניינים לפוצץ אותה בצמחים.
  תודה

 7. תדמור זאבה

  ראשית תודה על שפע הסיוע שאתה מנדב!, לאט לאט לומדת ומייסמת. מה לגבי סוזי שחורת העין היא לא מוזכרת יש סיבה?

  1. אינה מתאימה ל"מתחילים" – נוטה להסתבך אם לא מכווינים אותם מהיום הראשון, עדינה מדי ונראית פחות טוב מאלף סיבות תוך כדי העונה. יש לא מעט מטפסים שלא הכנסתי משיקולי רצון לתרום להצלחת המשתמש. בלק איי סוזי היא לחוובי גינון שלב ב' 🙂

 8. שרון

  האם כל המטפסים מתאימים למרפסת צנועה בבניין דירות? לא מעוניינת במטפס שיכול לעטוף את כל הבניין…
  הויסטריה הסינית נראית מדהימה אך חוששת שמא היא יותר מתאימה למרפסת רחבת ידיים כי נוטה לצמוח פרא ולהשתלט? תודה על כתבה נהדרת

  1. הי שרון, תודה.
   אין בעיה עם הויסטריה, היא אכן משתלטת מצד שני אנחנו מדברים על גינון במכילים וככזה המיכל עצמו מהווה גורם מרסן ומגביל התפתחות. אל תחששי, זהו אחד היתרונות העצומים של גינון במיכלים, היכולת לשלוט על המינונים.
   בהצלחה ושלחי תמונות 🙂

  2. באפשרותי לשים עציץ גדול מאוד בקומה עליונה ורצוני שהמטפס ירד כלפי מטה ויתן צל על פרגולה שמתחתיה. האם יש מטפס שיתפשט כלפי מטה?

   1. הי דן,
    באופן עקרוני כל מטפס יתפשט כלפי מטה ברגע שאין לו "סולם" לטפס עליו. המשקל וצורת הצימוח פשוט יגרמו לו באופן טבעי לגלוש כלפי מטה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *