רשימת עצי פרי מתאימים למרפסת

2

פרדסנות עירונית

את כל עצי הפרי או רק חלק? לפני כמה שנים, טוב נו, הרבה שנים תכננתי גינת גג בגבעתיים, בואו נאמר שמגבלת מקום לא הייתה ובכל זאת היה דיון מעמיק ביני לבין בעלת הבית. זו רק חלמה על בוסתן אצלה על הגג ואני טענתי שעם עץ פרי אחד היא תוכל להתמודד אבל עם יותר מכך זה כבר יהפוך לעול. לנו הישראלים יש חלום להפוך את המרפסת שגודלה בסה”כ 12 מר’ לבוסתן עם מקום להחנות טרקטור.

תמונה מגג ביתה של Krystal Ng החיה בסינגפור.

איפה האתגר? וכאן אקשור זאת לסיפור גבעתיים. גם אם כל התנאים מאפשרים לכם לנטוע פרדס במרפסת, נסו רגע לחשוב על ההתמודדות עם כמות הפרי שמפיק עץ מוצלח אחד?! כלומר אם גם אחרי שהחניתם את הטרקטור עוד נותר לכם מקום גם לבית אריזה קטן אתם על הגל וזה הזמן לעבור לייצוא. ועוד לא נגעתי בעניין הטיפול במזיקים שמשתנה בין עץ פרי למשנהו והרי ידוע שאלו הרי תמיד מגיעים בסופו של דבר.

תראו, החשיבות של תכנון מקדים לא מתחילה מאיזה עץ אתם רוצים או האם בכלל התנאים מתאימים לכך. יש משהו קטן שחייבים להביא בחשבון לפני הכל. עצי פרי כאשר הם משגשגים כמויות הפרי הופכות להתמודדות משעשעת בהתחלה ומהר מאד למטרד. כאשר אלו מבשילים ולרוב זה קורה בפרק זמן קצר ואינטנסיבי למי מאתנו יש באמת היכולת להספיק לקטוף את הכל ולקרוא למשפחה לבוא לאסוף התוצרת. הרוב נופל על הרצפה ובתוך האדנית ונרקב.

להמחשה, תוכלו לראות בתמונה למעלה שסיפקה בטוב ליבה ידידה מקסימה בשם Krystal Ng החיה בסינגפור. אמנם התוצר מדהים אבל שימו לב לגודל הכד ביחס לגודל העץ, יחס זה בקרוב יתחיל לפגוע בעץ ובתנובה שלו. בנוסף, ראו כמה נוף מסתיר העץ, איזה היקף הוא תופס בחלל המרפסת. אגב כד קטן ביחס לגודל השורשים, ביום בו יידרש לשפץ את האדנית שבתמונה, יהיה זה מאתגר ביותר להוציא את הצמח מבלי לשבור אותו. אם העץ היה שתול בכד או אדנית מפלסטיק המצב היה טוב הרבה יותר.

איך לגבש רשימת עצי פרי המתאימים למרפסת?

לאור כל מה שרשמתי אל תרפינה ידיכם ואל נא תשמטנה כף שתילתכם, עוד לא נסתם הגולל על עצי פרי באדנית להפך, כל מה שאני אומר הוא שיש לשים לב לכמה נקודות טרם שתילת עץ זית או מנגו באדנית המרפסת והנה הן לפניכם.

רוצים עץ פרי באדנית? כל עץ? – ספקו להם מקום ראוי להכות שורשים, אדנית בגודל המתאים ומהחומרים הטובים ביותר, אל תתפשרו על כך בשום אופן.

גודל האדנית –  על נפח האדנית בה אתם מתכננים לשתול את עץ הפרי להיות גדול לפחות פי 6 או 8 מגודל המכל עמו מגיע העץ מהמשתלה. עכשיו תבדקו אם יש לכם מקום לזה במרפסת. חישוב פשוט, במשתלה לכל עציץ בו גדל השתיל (במקרה זה העץ), יש מספר המעיד על הנפח שלו. אם העץ שרכשתם מגיע מהמשתלה בעציץ שגודלו 8 ליטר…. אז גודל האדנית חייב להיות לפחות בעל נפח של בין 50 ל 60 ליטר. קפיש? יופי, נתקדם הלאה…

עד כמה עניין בחירת סוג וגודל האדנית חשוב? תוכלו מה כותבת על כך סטפני רוז בבלוג הנפלא שלה.

החומר ממנו עשויה האדנית – גם ככה חם כאן בחוץ רוב ימות השנה, תוסיפו על כך את העובדה שבמרפסת הקרינה היא כפולה ומכופלת ותקבלו טמפ’ מטורפות לאורך שעות מהבוקר עד הערב.

רוצה לומר, אדניות מחומרים כמו בטון, גלזורה, טרקוטה וכו’.. לא באים בחשבון. אלו סופגים חום מהר ומשחררים אותו לאט. עכשיו דמיינו מה עובר על מערכת השורשים של עץ הפרי אם פינקתם אותו באדניות בטון ובמרפסת. לעומת זאת, אדניות פלסטיק בעלות דופן כפולה שיבודדו חום וקור זה המענה טוב ביותר שתוכלו לתת לעצי הפרי ובכלל לצמחיה במרפסת. קיימות כאלו בשוק, חפשו אותן ואל תתפרשו.

צבע אדנית – במידה ולא מצאתם אדניות פלסטיק בעלות דופן עבה או כפולה, קחו אדנית פלסטיק עם עדיפות לגוונים בהירים. כך לא תשמרו עודפי חום בתוך האדנית.

זה החלום אני יודע, במרפסת זה ייראה מאד שונה. אבל גם 6 תפוחים על עץ זו הצלחה והתרגשות, אל תוותרו.

אני עוצר רגע לקטוף פרי, כבר ממשיכים – אם העמקתם בענין גידול עצי פרי במרפסת ישנם 3 מוצרים עליהם אני ממליץ, רשת הגנה מפני אכילת הפרי ע”י ציפרים (אל דאגה הן לא נתפסות ברשת הזו), סרטי סימון לתליה על ענף העץ כדי לרשום מתי ריססתם? מתי דישנתם? או כל דבר אחר שיש להיזכר בו. דשן בשחרור איטי ייעודי לעצי פרי ומדריך לגיזום עצי פרי. אמנם באנגלית אבל מדריך מעולה, בבקשה:


חושבים קדימה – בא לכם עץ מנגו באדנית? cool, אז מה אם בא לכם? אני סתם נטפל למנגו. הנקודה הבאה נכונה לכל עץ באשר הוא כאשר גוררים אותו למרפסת. הנחת עבודה בסיסית היא שבטווח של שנתיים פחות או יותר מיום השתילה תאלצו להשכיב את האדנית, לשלוף את העץ החוצה, לגזום מעט שורשים ולחדש תערובת שתילה. למה? כדי לאפשר לעץ לגדל שורשים חדשים, בכל זאת כלאתם אותו כנגד רצונו בתיבה. לא להתרגש, זה באמת קל ופשוט אם עושים זאת בזמן לפני שהשורשים לוחצים על דפנות האדנית בוודאי אם מראש שתלתם באדנית מפלסטיק, שיחקתם אותה.

איזה עץ מתאים לי? – טוב די חפרתי לכם בעציץ המחשבות, בואו נהיה פרקטיים. אילו סוגי עצי פרי כן מתאימים למרפסות? מנגו! סתאאם. עצי ההדרים הננסיים למיניהם זה יופי, שורשים יחסית קטנים, צימוח אטי, פרי חזק ומרהיב. במיוחד עצי הקומקווט תפוז סינילימון ננסיגויאבה תותית ויש עוד כמה. לגבי עצים נוספים כגון הדרים למיניהם,או נשירים. שוב, הכל אפשרי והכל תלוי מיקום שלכם על המפה, מקום ריאלי לגידול ופנאי לטיפוח ותחזוקה.

 

לסיכום, עצי פרי באדנית חובה ואפשרי, חשוב לזכור שפרי ניתן להפיק לא רק מעצים. מטפסים כמו גפן ופסיפלורה למשל יתנו מענה נהדר לפרי אם אינכם עומדים בתנאי הסף שהצגתי.

עצי פרי ובכלל מעבר להיותם בעלי נפח, לא אחת הופכים למעין מפרש במיוחד בגגות ומרפסות בגלל נפח העלווה, לכן אם בכל זאת התעקשתם על בוסתן או שדירות רוטשילד אצלכם על הגג, חפשו אדניות בעלות צורה מרובעת או עגולה אך עם הבסיס הרחב ביותר. לעולם אל תשתמשו באדניות להן בסיס צר יותר מחלקן העליון כאשר זה מגיע לעצים בכלל ולעצי פרי בפרט, אלה אם כן המקום שלכם מוגן כמו בפטיו למשל.

נפשכם הפרדסנית נרגעה? יופי! נתקדם לרשימת מטפסים מתאימים למרפסתנתראה בעמוד הבא.

2 Comments
 1. אייל מליון says

  Shai
  | Reply

  שלום,
  בתור מתחיל בתחום. המאמרים והבלוג מסייעים מאוד ועונים של שאלות רבות.
  האם לבעל מרפסת צפונית עם צל מלא רוב שעות היום, יש סיכוי לגדל עצים כגון זית ננסי,
  תאנה ננסית , פרי הדר. במידה ולא איזה עץ יוכל להתפתח בתנאים אלו?

  1. אייל מליון says

   הי שי,
   סלח לי על האיחור במענה,
   לשאלתך: ככלל אין קשר בין גודל העץ , ננסי או ענק לכיוון אליה פונה המרפסת. ההתייחסות צריכה תמיד להיות לכמה שעות שמש יש במקום. במקרה של מרפסת צפונית – לכל עצי הפרי אין סיכוי להתפתח, אלו דורשים במינימום 4-5 שעות שמש ישירה. אם תחשוב על פרדסים למשל, או מטעים אלו כפי שאתה בוודאי מכיר חשופים לשמש ללא הפסקה מבוקר עד ערב.
   לסיכום – אין קשר לגודל העץ. עצי פרי לא ישרדו במרפסת צפונית או מתחת ל 4-5 שעות שמש ישירה.
   תודה על המשוב אגב,
   אייל

תגובה

Your email address will not be published.