חיפוש
שיחת ייעוץ למרפסת

כך תחסכו אלפי שקלים בעיצוב המרפסת

שיחת ייעוץ חובה לבעלי מרפסות ריקות

רשימת פירות יער קלים לגידול במרפסת

רשימת פירות יער קלים לגידול במרפסת

אילו פירות יער

מתאימים לגידול במרפסת?

מאמר ראיון עם ליאוניד – מייסד ומנהל קהילת 'מגדלי פירות יער בישראל'  – אחת הקהילות האיכותיות והמקצועיות שקיימות כיום בתחום הגינון בארץ ולא מפסיקה לצמוח והלצמיח.

עבורי, אחד שמקפץ בין מרפסות עם צמחים בידיים כבר למעלה  מ 2 עשורים, יד על הלב לא היה לי מושג קלוש בתחום פירות יער.

קשה לתאר את החיוך שעלה לי על הפנים כשגיליתי את מכרה הזהב (פירות) הזה וכמה הוא עולה בקנה אחד עם המסרים שאני מעביר בבלוג ובקבוצה שלי העוסקים בגינון במרפסת– המסר המרכזי הוא – Keep it simple


ליאוניד ללא ספק גרם לי להבין כמה פשוט העניין ואיזה פספוס ענק זה שלא כל אחד מכיר ומגדל שיח פירות יער במרפסת שלו. בטח אנחנו הישראלים שכל מה שמעניין אותנו בגינת מרפסת או בלעדיה, שיהיה לנו לפחות צמח אחד שנותן פרי.

שנתחיל?


 

ראיון עם ליאוניד על 'פירות יער' 

אז מה זה אומר בכלל 'פירות יער'? – זה אומר קודם כל שהמטרה היא לאכול מהם וכמה שיותר. תשאל כל חקלאי שמגדל פירות יער, לא משנה איזה גודל חלקה יש לו, בכל הזדמנות שיהיה לו לעבור דרכה, הוא יחפש לקטוף משהו בשביל עצמו.

פירות יער זה אומר לחזור להיות ילד. להתלהב מחדש בכל הזדמנות לקטוף פרי, ולהשוויץ מול כל החברים בפרי או אשכול הכי גדול שקטפת אי פעם.

גידול פירות יער זאת התמכרות, אבל מאוד כיפית ובריאה.  אתה מתלהב מכל שתיל חדש, סוג/זן חדש שיוצא לך להשיג, כמו צעצוע חדש שקיבלת.

אתה מחכה כל פעם לרגע שיהיה לך עוד הזדמנות לראות מה חדש אצלו, התחילה פריחה, פרי ראשון שחנט, ייחור שהצליח להשריש.

פירות יער זה כמו ספורט, רק במקום מכשירי כושר, אתה עובד עם כלי גינון, אדמה ושתילים. ההתעסקות בזה, היא תרפיה לכל דבר ועניין. זה מאוד מרגיע ומספק, משחרר סטרס, מעלה מצב רוח. אכילת פרי מאוד בריאה ומאוד מומלצת לכולם.

זה משהו שכל אחד בישראל יכול היום להצליח לגדל לבד, בלי הרבה מאמץ. יש היום בארץ הרבה סוגים וזנים שמתאימים לגידול בכל אזור במדינה שלנו.

אבל הכי חשוב – העיסוק בתחום הוא נוסחה מנצחת למצוא הרבה חברים, שבאים לרוב מתחומים שונים לגמרי,  מתאחדים סביב הנושא הזה כמו בקבוצה שלנו On line & Off line.

 

איפה נחשפת לעניין פעם ראשונה?

כמובן שזה בא מהילדות בברה"מ. אצל סבתא שלי הייתה גינה ואחת האטרקציות בה היה – שיח תותי יער. אני זוכר שכל פעם הייתי הולך לחפש פירות שהבשילו והיו מאוד מאוד טעימים ומתוקים.

 

מתי הבנת שניתן ליהנות מצמחים עם פירות יער כאן בארץ?

בארץ הרבה שנים לא היה לי שום מושג שאפשר לגדל גם פירות יער, עד שכבר הייתה לי גינה משלי ופשוט יום אחד נחשפתי באחת המשתלות לשתילים של אוכמניות למכירה ומשם זה התחיל.

ראיתי שאני באמת מצליח לגדל, והפרי הראשון שקטפנו פשוט הפך לחגיגה משפחתית. משם זה התגלגל לעוד ועוד סוגים. היום כבר יותר קל לי להגיד 'מה אין לי', יותר מאשר 'מה יש לי'.

 

האם צמחים מהסוג זה דורשים יחס מיוחד? טיפול מיוחד?

כמובן. כל סוג של צמח דורש יחס, ואם רוצים להצליח ולקבל יותר פירות, אז גם היחס צריך להיות יותר מיוחד.  כל צמח והדרישות שלו. אבל בגדול, מסדרים להם השקיה ודישון, קצת גיזום, הדליה. יש תקופות שצריך לטפל במזיקים. סך הכל, לא משהו יוצא מן הכלל.

 

האם ניתן לגדל פירות יער במרפסות?

פירות יער לא רק ניתן, אלה מאוד מומלץ לבחור כחלק מהצמחים שיגדלו במרפסת. לא משנה איזה מרפסת יש לכם, לאיזה כיוון היא פונה,  אפשר להתאים לה כמעט את כל סוגי פירות יער שניתן לגדל היום בארץ. ניתן ומומלץ לגדל אותם בעציצים, מה שנקרא – מצע מנותק. יכולים להיות כחלק מאוד אסתטי של הנוף, ולא תופסים הרבה מקום.

 

איך בכלל מתחילים לגדל פירות יער?

ההמלצה החמה – קודם כל להצטרף לקבוצה של "מגדלי פירות יער" בפייסבוק שהקמתי.  יש בקבוצה הרבה מדריכים שמלמדים איך להתחיל מאפס ומה הדרישות של כל צמח.

אפשר לקבל הרבה תמיכה מאלפי אנשים שכבר מגדלים פירות יער בכל חלקי הארץ.  הקבוצה עושה שיתוף פעולה עם הרבה משתלות שמוכרות שתילים.

יש רשימה מסודרת של כל המשתלות שפרוסות בארץ עם כל הפרטים. וכמובן שבקבוצה עולים כל הזמן עדכונים וטיפים.  מארגנים מפגשים במקומות שונים בארץ, שבהם גם אפשר לשמוע הרצאות של מגדלים מנוסים וגם לרכוש שתילים במחיר הכי זול בארץ.

 

תוכל להמליץ על צמחים העומדים בתנאים הבאים,

 

קלים לתחזוקה – למתחילים בתחום

כמגדל מתחיל, אולי אפילו כזה שבחיים לא גידל או הצליח לגדל שום דבר, הייתי ממליץ להתחיל בלגדל אוסנה. מה שנקרא באנגלית Blackberry.

זהו צמח מאוד חזק וסלחני לטעויות. כמעט ואין לו מזיקים והוא מצליח לשרוד בתנאים מאוד קשים. מה שנקרא , שכחתם להשקות או לדשן  – לא נורא.

יש זנים שונים אך אני ממליץ לבחור זנים בלי קוצים, שגם ילדים יכולים לקטוף באופן חופשי בלי חשש.  אפשר לשתול בקרקע, או לגדל בעציץ. כמה שעות שמש ביום לפחות, אפשר גם לא ישירה.

ירוקי עד

רוב זני האוכמניות שניתן למצוא היום למכירה בארץ, אלה זנים שמתאימים לגידול בכל חלקי הארץ, יתנו הרבה פרי והם כמעט ולא נושרים.

 

טעימים במיוחד 😊

את זה אני יכול לסכם במשפט: אם יהיה לי קילו אוכמניות, אני בכיף יכול להחליף עם מישהו שיש לו קילו של תותי יער.

 

כמה כאלו שיתאימו גם לגידול בצל מלא (יש כאלו?)

כמובן, איך לא? 🙂 – מאוד מומלץ לגדל פטל בארץ בצל! זה יכול להיות גם צל מלא, אבל העיקר שיהיה הרבה אור.  מרפסת בלי שמש ישירה, או מתחת לפרגולה/רשת צל, מתחת לעץ או בית שמסתיר את השמש.

גם תותי יער מומלץ לגדל בצל ובמקום מואר, הם  הרבה יותר רגישים לשמש מאשר תות שדה.

 

תודה ליאוניד – אם יהיו שאלות נוספות אני מפנה את החברים לקבוצה הנפלאה שלך

פשוט תענוג ללמוד דברים ואנשים נפלאים חדשים בעלי ידע עצום

איזה כיף, האחריות עוברת אליך 😊

תודה

אייל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *