רשימת פרחי עונה המתאימים ביותר למרפסת

0

רשימת פרחי עונה המתאימים ביותר למרפסת

אדניות פרחים למרפסת זה הסיפור שלי ואני מרשה לעצמי לומר, הסיפור של כולנו.  אדום, סגול, צהוב או לבן… מה זה משנה? זה פורח? יופי. רוצים גם? ברור, גם אני :-).

הסיבה בגללה בחרתי להעלות את התמונה הזו, הייתה ונותרה – השראה. מודה שרציתי בין היתר להוציא את קהל הקוראים מאזור הנוחות ע”י כך שצפיתי כי מיד יעלו דעות לא מבוססות של אנשים ומשפטים כמו “טוב להם בלונדון יש מזג אוויר טוב לצמחים” או “בארץ אין סיכוי, חם כאן והשמש הורגת את הכל” וכן הלאה….

שזה לכשעצמו היה עניין חזק למדי כיצד אנשים ללא כל רקע מקצועי או ניסיון יורים משפטים לחלל האוויר והרשת ובעצם מפספסים הזדמנות אדירה לייצר את חלום האדניות הפורחות אצלם במרפסת. אגב זה דיון ארוך שנים וויכוח שלי עם סבתי.

 

בואו נשבור מיתוס נוסף

חם כאן, אז מה? אבל הי, יש כאן יותר שעות אור, מעולה! הנה יתרון ראשון על האנגלים. שאמשיך? ישראל, מדינה באגן הים התיכון, חמה, לחה, מוארת רוב ימות השנה ואלופת העולם בפיתוח מערכות השקיה. אז אצל מי היתרון? אצל אלו שיורדים אצלם גשמים כמעט ללא הרף? אצל אלו שמצליחים להביא לפריחה מדהימה אבל רק למשך 3 חודשים בשנה במקרה הטוב כי קר וחשוך שם? Am i making my self clear?

כדי להציג לראווה כאלו מראות בארץ הקודש כל מה שצריך זה לשמר 3 דברים – 1) מעט מקצועיות או רק ידע בסיסי 2) התאמת הצמח לתנאים 3) תשתית ראויה 4)בירה טובה :-). על כל אלו מיד אפרט, לא תאמינו כמה זה פשוט נגיש וישים.

אה כן, ויש את משפטי ה:”טוב אצלם זו תרבות”. ואצלנו? בטח שזו גם תרבות , רוצים עובדות? הנה.. כל ישראלי שני מגדל צמח… בבית או מחוץ לבית. עובדות מחקריות מבוססות.

כלומר תרבות יש, אז מה העניין? שאלה מצוינת. התרבות הזו משולבת עם תרבות אחרת מאד מפותחת שלנו הישראלים והיא תרבות ה”חפיף”.

יאללה, נלך למשתלה, נקנה כמה הפרחים, נשתול באדניות, נוסיף מים והכל יפרח וכשזה לא יפרח נאמר שהמשתלה על הפנים 🙂או שנגדיר עצמנו כ”מחסלי צמחים”. לא חבל?!

אם לא מבינים בדיוק מה לשתול? איך? מתי? כמה שתילים באדנית? כמה להשקות? מתי להשקות? או אילו אדניות מתאימות לכך?

אז באמת נמשיך רק לחלום על מראות הפריחה מלונדון. כן, גינון זה עניין שדורש מעט תשומת לב אבל אם עושים זאת נכון? זה באמת קל ופשוט, ולונדון אינה הגבול.

הרשימה שאציג בהמשך תכיל מבחינתי רק את הפרחים העונתיים (חורף + קיץהעמידים, החזקים ובעלי הפריחות המשמחות ביותר.

מה עוד? כמה מילים על תשתית ראויה כפי שהבטחתי לפני כן כי על תשתית לא ראויה גם צמחים עמידים וחזקים לא יפגיזו נוכחו.

תשתית

אדניות – לא משנה מאיזה חומר כרגע, מה שחשוב שתהיינה עמוקות מספיק, לא פחות מ 20 ס”מ עומק ו 20 ס”מ רוחבן. כל מה שלמעלה מכך תמיד יהיה טוב יותר. אבל המספרים הללו הם הבסיס.

רגע לפני שצוללים לרשימת פרחי עונה המתאימים ביותר למרפסת – את המוצרים הבאים אספתי כי אני בדעה שכל נושא רישום וסימון שמות הצמחים בוודאי למתחילים הוא חשוב, הרי בינינו, דקה אחרי החזרה מהמשתלה אין לכם מושג מה קניתם 🙂 ובעתיד אם תרצו לחדש ולא תצליחו להיזכר מה היה שם? אין כמו סמני צמחים לרשום את שם הצמח. חלקם מכוערים וחלקם פחות, את עניין הטעם אני משאיר לכם, אבל אלו המוצרים שהייתי בוחר. הדשן אגב הוא הבירה האישית שלי לדישון אדניות פרחים.


השקיה – בין אם תשקו ממוחשב או תשקו ידנית, בבקשה גם בימי הקיץ בכיוון דרום אל תציפו את האדניות. תשמרו רק על לחות בתערובת השתילה/קרקע. תשקו רק כשצריך ולא כשבא לכם!

שתילה – תרווחו את המרחקים בין השתילים, אני יודע שבא לכם צפוף כי נראה לכם שזה טוב, זה עובד בהתחלה, אחר כך עם התפתחות השורשים זה לא! אם סעיפים אדניות + תכולה יושמו כמו שצריך? הקפידו לשתול במרווחים גדולים יותר, אתם תודו לי אני מבטיח. למה? מאד פשוט, יותר מקום לשורשים, יותר צמחים מחייכים. חוקי הטבע, לא אני המצאתי.

על תשתית כהכנה לאדניות הפורחות תוכלו לקרוא כאן, זה קצר, ענייני, ממוקד ובעיקר יעשה את ההבדל.

חשוב: בסוף הרשימה תוכלו להוריד קובץ להדפסה לנוחותכם.

רשימת פרחי עונה המתאימים ביותר למרפסת


פרחים עונתיים לחורף


חרצית > מרפסת דרומית יהיה מושלם


כובע נזיר גדול או ננסי > מרפסות בכל הכיוונים למעט צד צפון


לובליה > מרפסות כל הכיוונים למעט צד צפון


סלסלי כסף > מרפסות כל הכיוונים למעט צד צפון


לוע ארי גדול או ננסי > מרפסות כל הכיוונים למעט צד צפון


נמסיה על סוגיה השונים > מרפסת דרומית יהיה מושלם


אמנון ותמר גדול + ננסי > מרפסות כל הכיוונים למעט צד צפון


פטוניה > מרפסות כל הכיוונים למעט צד צפון


ציפורן סיני > מרפסות כל הכיוונים למעט צד צפון


פטוניה מיליון בלס > מרפסות כל הכיוונים למעט צד צפון


תורמוס > מרפסת דרומית יהיה מושלם


פרחי עונה לקיץ


אנג’לוניה > מרפסות כל הכיוונים למעט צד צפון


טגטס צרפתי > מרפסות כל הכיוונים למעט צד צפון


פטוניה > עדיפות לכיווני דרום מזרח ודרום מערב. דרום ישיר יעבוד אך ייקצר מעט מחזורי הפריחה


ציניה > כל הכיוונים למעט צד צפון


וינקה > זקופה או זוחלת, לא משנה זו מלכת הקיץ הישראלי ללא ספק > כל הכיוונים למעט צד צפון


פורטולקה > כל הכיוונים למעט צד צפון > עדיפות לצד דרום


תזכורת קלה : כמובן שזו רק רשימה חלקית, אך מה שמנחה אותי בהפקת רשימות צמחים זו חוויה מוצלחת למשתמש ולכן מקפיד לבחור את החזקים והעמידים בלבד.

סיימתם ההכשרה של פרק פרחי עונה למרפסת, בואו נעבור לפרק צמחיה מרכזית, תכף תבינו למה הכוונה…

התקדמנו

תגובה

Your email address will not be published.