חיפוש
שיחת ייעוץ למרפסת

כך תחסכו אלפי שקלים בעיצוב המרפסת

שיחת ייעוץ חובה לבעלי מרפסות ריקות

שיקולים בבחירת צמחים לכד עגול –

שיקולים בבחירת צמחים לכד עגול –

כד עגול

קוים מנחים לבחירת צמחיה

כחסיד של מיכלי שתילה גדולים, יש לי חיבה יתרה למבנה קלאסי של כד עגול. אני מיד אסביר מדוע זו העדפתי כמובן, אבל לפני כן קבלו כמה טיפים לבחירת צמחיה לכד עגול.

אגלה בסוד – לא כל מה שאני מביא מהמשתלה בסוף ייכנס לאותו כד עליו זממתי. צמח ספייר או צמח בונוס מבחינתי זה הכרחי 🙂 מעין נחמה לנפש שתמיד יהיה מוצא לצמח.

רגע תזכורת נוספת ברשותכם לפניי הטיפים. מבחינתי כל כד או אדנית הם גינה בפני עצמה. זו לא סתם אמירה, אני מתכוון לכך בכל הרצינות וכך גם מייעץ מתכנן ובונה את המרפסות השונות.

 

טיפים לשתילה בכד עגול

ע"פ רוב יש נטיה בציבור הרחב "לנצל" מיכלי שתילה עגולים ובכלל לטובת שתילת עצים או שיחים במרכזם. חלק אולי יוסיפו מעט צמחיה סביב העץ השתול במרכז וחלק יוסיפו ע"פ טעמם, חלוקי נחל או חומרים חיפוי אחרים.

טיפ נוסף – תמיד תמיד לפני שתילה, פזרו את הצמחים והניחו אותם היכן שאתם מתכננים לשתול אותם. זה עושה הבדל עצום בראיה קדימה ובהבנה מה עומד לצמוח כאן בהמשך.

הפעם אני אציג חומר או כיוון חדש למחשבה, השראה ובעיקר כך אני מקווה הנעה לפעולה, כאשר הטיפים החשובים ביותר הם:

  • לא לחשוש מלשתול צפוף
  • לא לחשוש מלערבב סוגים צמחיה שונים

יודעים מה? אולי הטיפ הכי חשוב והוא רק אחד. להעיז! הגיע הזמן לנטוש את ה"גינון" הישן, או את שתילת ה"עדר". תתחילו לפרוץ גבולות. טוב, אז אחרי שסיימנו את פרק ההעצמה נעבור לתכל'ס.

 

כד עגול

טיפים לבחירת צמחים

צמח מרכזי לא במרכז – תמיד יהיה צמח מרכזי, כזה שיהווה את הגובה והנפח המשמעותיים בכד. אבל לא כתוב בשום מקום שהצמח המרכזי חייב להיות במרכז, בטח ובטח אם במרבית המקרים כדים עגולים ימוקמו בפינות המרפסת.

דירוג – גבהים שונים של צמחים, כאשר הצמח הגבוה ביותר (המרכזי) מאחור וכל מה שלפניו יורד בהדרגה עד גובה 0

כיסוי דפנות – בדיוק כפי שזה נשמע! לעשות הכל כדי לכסות דפנות הכד. אין הכרח להגיע לכיסוי מלא של דופן הכד, גם כיסוי חלקי זו חגיגה אמיתית.

רכש בטרם שתילה.

מה יצרנו כאן בעצם? גינה בתוך מיכל. המראה או התחושה אליהם אני שואף, הוא מראה של 'ערוגה' קטנה. ולא, באמת שלא אכפת לי שהצמחים יעלו בעתיד אחד על השני, אני תמיד יכול לגזום ולהפריד או לעקור אחד הצמחים ולשתול אחד חדש במקומו.

בעצם תמיד יש לי היכולת "לשחק" עם אותו כד עגול או מרובע מבלי להוסיף למרפסת עוד עציץ, ועוד עציץ ועוד עציץ  וכן הלאה. רוצה לומר…

עציץ אחד גדול המכיל שלל צמחים, לגישתי נכון יותר מאוסף ענק של עציצים קטנים המכסים את כל המרפסת. עניין של טעם זה ברור, אך נסיוני הרב לאורך כל כך הרבה שנים הביא אותי לתובנה הזו.

 

טוב חפרת לי ב'כד'

מה שמות הצמחים שבכד?

ולמה בחרת דווקא אותם?

בתמונה מיקמתי מספרים בכתום ובתחתית התמונה ציינתי סם הצמח ביחס למספר ושיקולים בבחירת הצמח ובמיקום שלו.

קוים מנחים בבחירת סוגי הצמחים

  1. צמחיה רב שנתית בלבד = מינימום התעסקות מצדי בהמשך טיפול.
  2. יצירת מראה או תחושה של 'גינה' בכד אחד.
  3. שילוב צמחיה שיתאים כמעט לכל תנאי תאורה, למעט צל מלא כמובן.
  4. צמחיה חזקה ועמידה.
  5. צימוח שאינו עולה מעל גובה של 40 עד 50 ס"מ ואינו חושף עצמו לרוחות כמו מעל גובה מעקה למשל.

צמח מספר 1 – קרוקוסמיה כתומה. פריחה כתומה מרהיבה, עמודי תפרחת מחזוריים לכל אורך תקופת ה אביב – קיץ. אבל, הדבר המרכזי הוא שכאשר אין פריחה, העלים הארוכים הירוקים שלה יוצרים מראה "מפלי". צומחת לאט, וקל מאד לעקור חלק מנה במידה והיא מתחילה לתפוס יותר מקום בכד. נהדרת בקיצור.

צמח מספר 2 – לוונדר מסוג 'מדריד' נשתל מימין לצמח מס' אחד. הלוודר צומח לאט ומגיב יפה לגיזום, לכן אין לי כל בעיה עם העובדה שהוא "יתנפח" מעט בהמשך ולכאורה יגנוב מעט מקום המרחב הכדי שלי.

צמח מספר 3בידנס צהוב, עלה גדול – גובהו יכול להדיע עד 20 או 30 ס"מ ועל הדרך הוא כמובן 'נשפך' בצורת הצימוח שלו ויית מענה נהדר במטרת כיסוי דפנות הכד.

צמח מספר 4ליסימכיה עגולת עלים מוזהב. ללא פריחה, אבל הצבע הירוק כמעט צהוב של העלים, מבחינתי לחלוטין מפצה על פריחה. גובהה כמעט 0 ס"מ. תפקידה יהיה בעיקר לצאת ולבץבץ מתחת לצמח מספר 3 (בידנס צהוב) ולהשתלשל מתוך הכד כמעט עד הרצפה.

צמח מספר 5סיגלית אוסטרלית או 'סיגל קיסוסי'. תפקידה מבחינתי זהה לחלוטין לתפקיד צמח מספר 4.

 

למה כד עגול?

כי ניתן לסובב אותו לכל צד בכל רגע נתון

כי מראה עגול במיוחד בשילוב צמחיה, "מרכך" מאד את הקווים הישרים ממילא של המרפסות, החלונות, מסילות החלונות וכו'…

גינה בכד קיבלנו? ללא ספק!

פחות מקום במרפסת תפסנו? בהחלט!

מופע מרהיב וגלים של צמיחה ופריחות קיבלנו? כן כן כן !

עכשיו אתם : – )

בהצלחה,

אייל


אם מעניין אתכם, בקישור הבא תוכלו לרכוש ולהוריד את הקטלוג – מדריך לבחירת צמחים מרפסת והתאמתם לסוגי כדים ואדניות.


 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *