חיפוש
שיחת ייעוץ למרפסת

כך תחסכו אלפי שקלים בעיצוב המרפסת

שיחת ייעוץ חובה לבעלי מרפסות ריקות

שתילה באדניות

שתילה באדניות

שתילה באדניות

בהמשך לפרק הקודם – הכנה לשתילה באדניות, גם כאן אני מסתובב עם תחושת בטן מוזרה, הרי אתם לא באמת זקוקים להנחיות כיצד לשתול. למרות זאת חשבתי שטיפ אחד או שניים עשויים בהחלט לסייע בשיפור מראה הצמחים במרפסת בעתיד ואולי אפילו מי יודע מעט לחדש לחלק מכם. אז מראש מוסר את התנצלותי ל"בכירים" שביניכם בתחום השתילות.

הסרת שכבת שורשים ואדמה מתחתית הצמח תאפשר קליטה טובה יותר של הצמח בביתו החדש.

 

שתילה באדניות חדשות

הצעתי היא למלא תערובת שתילה באדנית עד כ 3 ס"מ מתחת לגובה שפת האדנית ולהתחיל להרטיב מעט את תערובת השתילה תוך ערבוב עם הידיים. הרעיון כאן הוא להספיג את התערובת מעט במים, וליצור רטיבות/לחות לפני השתילה עצמה.

אם תמלאו את האדנית בתערובת שתילה ומיד תשתלו, אתם תגלו מיד תוך כדי השקיה שהשכבה העליונה של תערובת השתילה, כמו נאטמת ומסרבת לאפשר למים לחלחל מיד ואז תחל גלישת מים החוצה מעבר לשפת האדנית. לא אכנס לעניינים מולקולריים כרגע זה ברור.

אגב אין עם כך כל בעיה, זה פשוט ייקח יותר זמן עבורכם להוסיף כל כמה דק' כמות מים קטנה עד שכלל האדנית תספוג את המים באופן שווה. שורה תחתונה? הרטיבו במים לפני שתילה תוך ערבוב ידני. כבר אמרנו שזה בדיוק כמו הכנת מתכון לא?

שתילה באדנית קיימת

במקרה של הוספה או החלפת צמחיה באדנית קיימת ומבלי שנדרשתם להחליף את כל התכולה אלה רק להוסיף מעט תערובת שתילה חדשה, אני ממליץ מיד עם הוצאת הצמח מהעציץ עמו הגיע מהמשתלה "לגרד" שכבת שורשים כפי שמופיע בוידיאו למעלה ורק אז לשתול. אל תחששו מכך, נזק לא ייגרם אלה בדיוק להפך. בחלק גדול מהמקרים הצמחים שרכשתם במשתלה כבר שהו שם זמן מה, הן אצל המגדל עצמו והן במשתלה.

בפרק הזמן שחלף במשתלה, הצמח לא הפסיק לגדול ולהתפתח וסביר להניח ששורשיו הגיעו כבר לדפנות העציץ. תהליך שנקרא באנגלית Root bound .זו הסיבה שכאשר שולפים את הצמח החוצה מהמעטפת ניתן לראות מערכות שורשים (מראה מדהים בעיניי, ללא קשר). המעבר לבית החדש בתוספת אוורור עדין של מערכת השורשים ותערובת השתילה רק יסיעו לצמח להיקלט טוב יותר. הכיצד? גיזום / חיתוך שורשים מאלץ את הצמח להצמיח חדשים ואלו פשוט יחדרו לתוך קרקע האדנית החדשה בצורה מהירה יעילה וקלה יותר. קפיש? נהדר.

למאמר בנושא 'שתילת עצים נכונה באדניות וכדים' לחצו על הקישור הבא

בהצלחה

אייל

 

1 מחשבה על “שתילה באדניות”

  1. יוספה

    הי אייל. אנחנו רוצים להחליף את העציצים שלנו (בסביבות 15) באדניות עץ. אני מחפשת איפה אפשר לקנות עץ כדי לבנות לבד או מישהו שיעשה את העבודה במיחר סביר. גרים בתל אביב. יש לך המלצות?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *