חיפוש
שיחת ייעוץ למרפסת

כך תחסכו אלפי שקלים בעיצוב המרפסת

שיחת ייעוץ חובה לבעלי מרפסות ריקות

אילו הכנות נדרשות לגינה במרפסת טרם בניה?

אילו הכנות נדרשות לגינה במרפסת טרם בניה?

הכנות לתכנון גינה במרפסת חדשה

אני לא נוהג לעשות זאת אבל לאור מה שאני פוגש בשטח חדשות לבקרים אנא הפיצו הפוסט הבא: אם אתם מתכננים ירוק במרפסת הדירה החדשה שרכשתם וזו עדיין נמצאת בתהליכי בניה, אנא מכם אל תחמיצו את הזדמנות להניח תשתית בשלב זה לפני שהקבלן או היזם מוסרים לכם מפתח. תשתית עבור מה? תשתית להשקיה שתוביל מים ממערכת ההשקיה העתידית לאדניות ומהאדניות לנק' הניקוז המרכזית במרפסת.

נקודת יציאת המים – הבסיס להכל

מודה שאני לפעמים פשוט מתקשה להבין כיצד אפילו בדירות יוקרה היזם או הקבלן המבצע פשוט "שכחו" למקם נק' מים במרפסת. עזבו רגע את עניין המים להשקיה של 2 עציצים! מים לשטיפה באופן כללי.

באין נק' מים במרפסת שלכם אתם עשויים למצוא את עצמכם מעבירים משפכים דרך הסלון אל המרפסת. בואו נסכם שבאחריותכם לא לפספס בשום אופן את שלב התקנת נק' המים במרפסת. זו מאוחר יותר תפוצל לשניים ותאפשר לכם גם יכולת שימוש שוטפת וגם השקיה. נגיע לכך עוד מעט.

שימו לב עד כמה רחוקה נק' ניקוז המים מהדפנות?! לא הגיוני.

איפה למקם את נק' המים? לא ממש משנה, על אחד הקירות או מחיצות אבל בבקשה לא פחות מגובה של 60 ס"מ מעל הרצפה, אל תמקמו את נק' המים הזו סמוך לרצפה, זה יהיה מאתגר אחר כך לנסות להתחבר אליה עם מחברים שונים ומערכות השקיה.

באיזה קוטר על נק' יציאת המים להיות? אל תחסכו, לכו על קוטר 3/4 צול לפחות. עזבו אותי מקומבינות של 1/2 צול, ניתן לעבוד איתן אך זה הרבה פחות מוצלח בהרבה היבטים. הצמדו ל 3/4 צול והחיים יהיו קלים ופשוטים יותר.

נקודת ניקוז המים

חלק קריטי מתכנון גינה במרפסת חדשה זה תכנון נק' ניקוז המים. זה לטעמי שווה ערך בהתייחסותו בדיוק כמו נקודת המים אם לא יותר. הדבר הראשון ממנו אתם רוצים להימנע זו מערכת השקיה הנפתחת מס' פעמים ביום ומרטיבה את רצפת המרפסת. כל האדניות חייבות להיות מנוקזות דרך צינור אחד אל פתח ניקוז המים המרכזי של המרפסת.

איפה למקם את נק' ניקוז המים? בנק' הנמוכה ביותר במרפסת, לא ליד, לא בסמוך, לא כאילו אלה בדיוק ובמרכזה של הנק' הנמוכה ביותר.

היכן למקם את הנקודה הנמוכה ביותר? קרוב ככל האפשר לאחת מפינות המרפסת, לא רחוק מהקיר 80 ס"מ, לא במרכז המרפסת, הכי קרוב לאחת מפינות המרפסת הרחוקות מהצד של הסלון. אין צורך שאסביר מדוע אני מקווה ואל תתפשרו על כך ולו לרגע.

התמונה הקודמת מציגה כשל תכנוני וחוסר הבנה טבעי לחלוטין של הרוכשים. שימו לב למיקום נק' ניקוז המים במרפסת. לא זו בלבד שהיא קרובה יחסית לסלון, היא גם רחוקה משמעותית מדפנות המרפסת.

רוכשי הדירה הזו למרות שתכננו מספר אדניות למרפסת, לא הניחו תשתית תחת הריצוף במהלך הבניה ובעצם נותרו עם פתח ניקוז מים שמאלץ אותם להריץ מהאדניות עד למרכז המרפסת צינור ניקוז מים חשוף, מכוער ולא בטיחותי. ברור שלא נעשה זאת, אנו כבר נמצא פתרון יצירתי. אבל אין דוגמה טובה מזו להמחשה.

תכנון גינה במרפסת חדשה

הכנות למים וניקוז

מקור יציאת המים היא הנק' ממנה יצאו כלל הצינורות לאזורים השונים בהם תמקמו אדניות בהמשך, אלו יעברו תחת הריצוף ויהיו נסתרים מהעין. התמונה או התרשים הבא מנסים להמחיש את הכוונה. ממקור המים יוצאים צינורות השקיה המובילים את המים אל עבר האזורים בהם מתוכננות האדניות, כאמור אין צורך להוביל תחת הריצוף צינור לכל אדנית בנפרד. צינור אזורי בהחלט יספיק.

הקווים השחורים עליהם נקודות עגולות היוצאים במרוכז מנק' המים וחוצים את המרפסת, אלו הם קווי ההשקיה.

הקווים הארוכים אשר אינם עם עיגולים עליהם ומקיפים את המרפסת בקרבת הקירות והמעקה, אלו הם קוי הניקוז.

 

חשוב: תכנון גינה במרפסת חדשה הוא באמת עניין קל זול ופשוט דרמטית בהשוואה להתמודדות שתהיה לכם בהמשך אם התקנות לא אסטטיות ויקרות. התרשים שהצגתי כאן אינו מדעי ואין זו מטרתו, החשוב מכל הוא להבין את הרעיון. מי השקיה לשלוח אל עבר אזורים במרפסת ואת צנרת הניקוז לשלול אל עבר נק' הניקוז שהוגדרה מראש, זהו!

רכיבים למתכון גינה במרפסת חדשה : תכנון, הבנה, ידע וביצוע.

הוראות הכנה: לתכנן מראש לא רק את פנים הדירה אלה גם מה שמעבר לזכוכית הסלון, להגדיר לקבלן במדויק מה נדרש ומה התכנית ולבצע.

טיפים: אם אתם כבר במעמד זה, מציע לנצל ההזדמנות ו"לזרוק" עוד כמה שרוולים לתאורה במתח נמוך או כספייר לצרכים עתידיים. מה אכפת לכם? ממילא אתם כבר מניחים צנרת רגע לפני הנחת הריצוף.

בקשה קטנה, אני כותב? אתם תפיצו.  פוסט שכדאי שיגיע לכל אותם רוכשי דירות עתידיים להם יש מרפסות. חשוב שיחשפו לנושא וייקחו נקודות אלו בחשבון להמשך הבניה.

סיימתם עם שלב ההכנות? בואו נעבור לשלב התכנון

שלכם

אייל

 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *