חיפוש
שיחת ייעוץ למרפסת

כך תחסכו אלפי שקלים בעיצוב המרפסת

שיחת ייעוץ חובה לבעלי מרפסות ריקות

גינה במרפסת תכנון תחילה הצמחים בסוף

גינה במרפסת תכנון תחילה הצמחים בסוף

תכנון גינת המרפסת

מאיפה מתחילים

שימו לב כמה זה פשוט כאשר מבינים את היתרונות של גינה במרפסת. הרי רובנו מתחילים לתכנן את הגינה במרפסת ב… "איך בא לי עץ לימון במרפסת, נראה לי שאשתול אותו במקום המנגל". אופס, זו טעות! תכנון הצמחים מגיע רק בסוף בואו נתחיל מההתחלה. אעשה שימוש בתמונה ובדוגמה הבאה כדי להמחיש:

 

מי הם דיירי הבית ? (תסריט לדוגמה)

זוג צעיר פלוס 1 ילד בן שנתיים וחצי והיד עוד נטויה. למה זה חשוב? בטיחות והתאמה למצב המשפחתי הקיים. מצד אחד המשפחה הצעירה מעוניינת במעט צבע וירק, מן הצד השני המרפסת היא חלק מהבית לתפיסתם וזה אומר שהילד בן השנתיים וחצי יצא החוצה למרחב הקטן הזה לא מעט פעמים ביום.

מה אסור שיקרה? נכון.. להניח חפצים שעשויים להפוך ל"מדרגה" סמוך למעקה, שלא לדבר על רגליים קטנות שעלולות לדרוך על הצמחייה. בנוסף, מרחב המרפסת כה קטן כך שאם נמקם אדניות או עציצים על הרצפה נקטין משמעותית את מרחב המחיה.

כל זה בשילוב עניין הבטיחות מביא אותנו ליצירתיות, איך עושים שימוש במרחב הזה לאור התנאים ועדיין מרוויחים גינת מרפסת פורחת? מיד ניגש לכך. אגב אני מביא בחשבון שבני הבית אמנם רוצים גינה אך די ברור שלשניהם אין זמן ותשומת לב לטיפוח צמחיה. אבל על כך בהמשך…. בואו נתקדם.

 

מרפסת שמש

טיפ קטן – שימו לב לעובדה שמול הסלון ומעבר למעקה הנוף כבר ירוק וזאת מבלי ששתלנו אפילו צמח אחד :-). על כך הוסיפו את הצל שהופך את השהיה במרפסת לנעימה יחסית גם בשעות החמות.

 

 

תכנון שלב א'

תכניות דיירי הבית לשימוש במרפסת

כמובן איך בכלל שכחתי? בן הזוג חובב בשר ועמדת מנגל היא חובה. בחכמתה בת הזוג כבר הזמינה ריהוט גן (שולחנות וכיסאות לאירוח) הניתנים לקיפול ואחסון שיחזיר מרחב תמרון לילד בן השנתיים וחצי בזמן שלא מארחים.

מקור מים

שמתם לב? כלל עוד לא נגעתי באילו אדניות וסוגי צמחים נכון יהיה להשתמש, הבנת התנאים והתשתיות במקום היא קריטית, זכרו הגינה תמיד תמיד תגיע רק בסוף. ועכשיו מים, הבסיס להכל. אני זוכר את העובדות הבאות: הזוג המקסים הזה, עד כמה שיאהב את הגינה ויבטיח לי ולעצמו שייטפל באהבה בצמחים אני לא סומך על כך ולכן ניצבות בפניי שתי אפשרויות:

 1. התקנת מערכת השקיה אוטומטית
 2. התקנת אדניות ייחודיות המכילות מים לאורך זמן ובכך אינן דורשות השקיה תדירה מצד בני הזוג.

 

תכנון שלב ב'

מערכת השקיה – מה להביא בחשבון

 

 • עלות – אמנם קיימות היום בשוק מערכות מותאמות מחיר וגודל לשימוש הביתי, אך ישנה עלות למחשב השקיה, צנרת, מחברים וכמובן עלות ההתקנה. את כל אלה יש לקחת בחשבון ועל חלקם המלצתי כאן.
 • מראה כללי – מרגע התחברות למערכת השקיה אוטומטית הדבר מחייב התחברות לצנרת אשר תוביל מים אל האדניות וצנרת אחרת שתנקז את המים מהאדנית, כלומר גם אם נשתמש בצנרת דקה ועדינה סביר להניח שעדיין ניתקל בה כאשר נביט החוצה אל המרפסת מתוך הסלון. בוודאי אם ברור לנו שלא ניתן למקם אדניות על רצפת המרפסת משיקולי הבטיחות ותצורת השימוש אותה הזכרתי קודם לכן. בתמונה למטה סימנתי את מקור המים אך לא פחות חשוב ראו את נק' ניקוז המים. בגדול זהו המקום אליו מובילים את כל נגר המים המצטבר מכלל האדניות. נק' הניקוז ממוקמת כל כך גרוע מבחינתי שאין כל סיכוי שאתקין מערכת ניקוז מים שתאלץ אותי להריץ צינור על גבי הרצפה למרכז המרפסת ואין כל סיכוי שאאפשר למים הניגרים 3 או 2 פעמים ביום מתחתית האדניות לנזול באופן חופשי על רצפת המרפסת מכיוונים שונים עד הגעתם לנק' הניקוז.
 • קיבעון – מערכות השקיה לרוב מצמצמות את חופש הפעולה עקב העובדה שהן "מקבעות" את האדניות והעציצים אותם חיברנו להשקיה אוטומטית למקום אחד. אם תחליטו בעוד פרק זמן לשנות מיקום האדניות משיקולי עיצוב, שימוש במרחב וכו'… תיאלצו לפרק מערכת ההשקיה והניקוז ולהרכיב שנית במיקום החדש. 
 • תחזוקה – ללא ספק מערכת השקיה מסירה מכם את האחריות (כמעט) באופן מלא לנושא המים עבור הצמחים.
 • בחירת סוג האדניות – ברור לחלוטין שיש לבחור אדניות ייחודיות האוגרות מים ו"משחררות" את בני הזוג מהשקיה תדירה יומית. חסכנו עלויות ציוד ועבודה וחסכנו מים שניגרים על הרצפה באופן חופשי, חסכנו מקום בחלל המרפסת. יופי!

 • מרפסת שמש
  במידה והשקיה ידנית אינה 'כוס התה' שלכם וחשקה נפשכם במערכת השקיה אוטומטית, נקודות מקור המים וניקוז המים הן העוגנים מהם מתחילים לתכנן

 

תכנון שלב ג'

שלב בחירת מיקום האדניות

אז איפה נמקם את האדניות אחרי כל ההתניות וההגבלים? זוכרים את המילה יצירתיות? זה הזמן לשלוף את השפן. העניין מאד פשוט בגדול, קיימות שתי אפשרויות או יחד או לחוד זה כבר לא ממש משנה.

ניתן לתלות אדניות על המעקה ולאורכו ובנוסף ניתן לתלות אדניות או עציצים על קיר היציאה למרפסת משמאל כמופיע בתמונה, זהו!

נ.ב אם בחלק מהתכנון החלטתם ללכת על עציצים תלויים על הקיר משמאל, שימו לב לתלות אותם בגובה שלא יפריע לכם ביציאה וכניסה מהמרפסת ובעיקר שאתם יכולים להגיע להשקות בקלות מבלי לטפס על סולם כבאים כדי להשקות. בעיקרון בשלב זה אני הייתי בוחר רק לתלות אדניות על המעקה, מסדר את הבית והמרפסת באופן סופי עם עמדת המנגל החדשה, עם סט ריהט הגן שהוזמן, חי איזו תקופה עם הבית, מתרגל לדברים, בוחן כיצד אני בכלל מצליח לעמוד במשימת ההשקיה הכה "קשה" 🙂 ומורכבת ואולי בעתיד מחליט האם מתאים לי לתלות עוד אדניות על הקיר. אין כל סיבה לעשות את הכל מיד כאן ועכשיו.

 

תכנון שלב ד'

הרגע בו מבינים שעץ הלימון יישאר בגדר חלום

זהו תסריט בסיסי אבל הכרחי לעבור אותו ולהבין אותו. אם דיירי הבית היו זוג מבוגר ללא ילדים שכלל אינו עושה שימוש במרפסת, זמנו בידו והוא פנוי לטפח  ולטפל בצמחים, כלכלית הוא זמין ופנוי להשקיע בגינת המרפסת, אזי התכנון היה שונה בתכלית וכך גם הביצוע. אבל סדר הופעת הדברים שהצגתי הוא הכרח ואל תפספסו אף שלב בדרך. זכרו כי הכל מתחיל בהבנה מי הם דיירי הבית, את בחירת האדניות תשאירו לשלב הבא.

יוצאים למשתלה לבחירת הצמחייה והאדניות – אני לא אכנס לרשימת צמחים כאן, אבל קחו עוגנים ברורים עמם תוכלו לגשת למשתלה ולהציג למוכר את התנאים והדרישות שלכם על סמך הנתונים עד כה.

זו הרשימה עמה עליכם להגיע למשתלה, הכינו אותה מראש.

 • מסקנות עד כה – במקרה הספציפי הזה הייתי "מכריח" את בעלי הבית להיות אחראים באופן מלא על ההשקיה עם כמה שזה מאתגר בחיי היום יום שלהם וכל מה שנרשם עד כה ישפיע מיד על בחירת האדניות והעציצים המתאימים ביותר לסך כל השיקולים. לכל אלו בעל המשתלה צריך להתאים: אדניות, תערובת שתילה וכמובן צמחיה. תקפידו ליהנות מהתהליך ואם לא ברור לכם עד הסוף, תוכלו ליצור קשר ואגיע. אגב בקישור הבא תוכלו לקרוא כיצד בחרתי לתכנן גינה במרפסת קטנה
 • למי מכם שיש שאלות ומבקש הבהרות לעניין כמה משקל מותר להעמיס על המרפסת תוכלו למצוא מענה בקישור הבא

עד כה תיאוריה, עכשיו בואו נעבור לפרקטיקה ונתכנן יחד את המרפסת שלכם

אייל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *