fbpx

רשימת צמחים להשרשה

2

גינון

איך מתחילים?

לקחו לי לא מעט שנים להבין שאני בעצם יזם בנשמתי, ואחד הדברים שלמדתי תוך כדי היזמויות השונות, הוא שהרבה פעמים אנשים נוטים לסבך דברים, או “למתג” אותם כמורכבים. כאשר בפועל הדברים די פשוטים וקלים, אחד מאותם דברים פשוטים וקלים אשר לא מעט חובבי גינון נוטים לסבך, הוא השרשה. איך זה קשור ליזמות?

כולם התחילו איפה שהוא

פשוט מנסים

השרשה משלבת באופן מובהק את הרצון לחקור, ללמוד, לקחת משהו וליישם בדרכנו שלנו, וללמוד מהתוצאות ולשפר. זהו! אין לי הסבר פשוט יותר מזה. תמיד עם בוא האביב אני מקבל פניות שדי חוזרות על עצמן, איך גוזמים? מה לשתול עכשיו? ולאחרונה, איך משרישים צמחים? מהדרך בה נשאלת שאלת ההשרשה, אני למד להבין שזו נשאלת ביראת כבוד? מהו הסוד? כמה שנות נסיון והיכרות עם עולם הצומח נדרשות כדי לגשת לקודש הקודשים? ששש… השרשה.

בואו נשריש

גילוי נאותנסיוני בהשרשות קטן ביותר זאת חשוב שתדעו אבל הרגשתי צורך (כרגיל) לחפש ולתת מענה לשאלות ההשרשה העולות לפחות פעמיים בשבוע. אז ככה, הרעיון הוא לגזום חתיכת ענף מהצמח אותו בא לנו לשכפל, לאפשר לו להצמיח שורשים, כי בלעדיהם לא יהיה צמח ולאחר שהצמיח שורשים ניתן לשתול אותו בעציץ עם תערובת גן, להשקות והופ… הפכנו לשתלנים בקלילות. נשמע לכם מורכב? מני שלא ממש. פעילות נפלאה עם ילדים אגב, למעט החלק עם המזמרה.

ציוד נדרש

להשרשה במים – מזמרה, כוס זכוכית, מים פושרים וכמובן הצמח ממנו תרצו לחתוך את ההעתק.

להשרשה ישירות באדמה – עציץ פלסטיק קטן ופשוט, תוכלו למצוא אגב ולקבל בחינם בכל משתלה. אלו לרוב עציצי הפלסטיק בהם נשתלו פרחי העונה שקניתם, או התבלינים וכיו”ב, ותערובת שתילה.

טירוף לא? אגב לאלו השואלים על הורמון השרשה… חכו עם זה. בואו נתחיל מהדברים הפשוטים ביותר וברגע שיעבוד לנו ונהיה שבעי רצון מהתוצאות, תמיד ניתן לקפוף מדרגה לשלב הבא.

מוכנים? יופי, בהמשך הדף הזה ריכזתי 5 סרטוני וידיאו פשוטים, קלילים וברורים המציגים 5 צמחים הקלים ביותר להשרשה, כולל שלב העברתם לעציץ לאחר שהשרישו. בסוף הדף בהמשך אתייחס לכמה נושאים חשובים הקשרוים להרשה והשיעור הסתיים… בהצלחה!

בזיליקום (במים)


גרניום (באדמה)


קוליאוס (באדמה)


בשמת (באדמה)


 לוונדר (באדמה)


הורמון השרשה

מה תפקידו ומתי משתמשים בו?

תפקידו של הורמון ההשרשה הוא, להאיץ תהליך ההשרשה ולמנוע ריקבונות ואו חדירת מחלות דרך החתך הפתוח של הענף אותו חתכנו. עקרונית, ניתן להשריש ללא הורמון השרשה. חלק יצליח וחלק לא וזה בדיוק כמו, עם הורמון ההשרשה, עמו גם קיים סיכוי שלא הכל יצליח, בהבדל אחד. עם הורמון ההשרשה קיים סיכוי גדול יותר לצלחה. לשיקולכם, הורמון השרשה אינו חובה. עלותו אגב מאד זולה וקופסא קטנה תשמש אתכם לעוד מאות השרשות, כל העניין הוא לטבול מעט את החלק החתוך של הענף באבקה או בג’ל תלוי מה רכשתם, לנער מעט שאריות ולשתול. זהו! מה שתחליטו זה בסדר.

כמה זמן חולף עד שרואים שורשים? לא יודע – תתחילו לנסות ותגלו לבד 🙂 זה משתנה מצמח לצמח.

איך להשקות? תדאגו רק לשמור על לחות, אין סיבה להציף במים.

עוד דברים? בקישור הבא תמצאו אוסף ספרי גינון קצרים שכתבתי – מבסיס עד מתקדמים, קליל ופשוט.

להתראות 🙂

2 Comments
  1. ניסן ירושלמי says

    תודה

    1. אייל מליון says

      בשמחה

תגובה

Your email address will not be published.