אבוקדו במרפסת

4

האם ניתן לגדל אבוקדו במרפסת?

אבוקדו במרפסת? כן! חגיגה אמיתית והנה מגיע הורס ה”מסיבות”, לא בכל מרפסת ולא בכל תנאי. אמנם ידידתי הסינגפורית ‘קריסטל יאנג’ הצליחה לעשות זאת עם עץ מנגו ובענק…בגלל אקלים תומך.

אבל יחד עם זאת, עצי הפרי הסובטרופיים למיניהם, כמו אבוקדו, מנגו, ליצ’י, אנונה והרשימה עוד ארוכה, דורשים תנאים די הכרחיים עלמנת לשגשג כאשר מדובר בגידולם במרפסות .

 

גידול אבוקדו במרפסת

אתם מוכנים לאתגר?

כן ברור שאתם מוכנים לאתגר, אחרת לא הייתם כאן. אבל ברשותכם אתחיל בהסרת ‘ענני חרקים וגשם’ מהנושא הבא, 

מתי הזמן הטוב ביותר להעביר גלעין אבוקדו מכוס המים במטבח לעציץ? איך שאתם רואים שורשים, זה יופי. דאגו לעשות זאת בין החודשים אפריל לספטמבר. האם מגלעין של אבוקדו יצא פרי? סבירות נמוכה, זאת משום שהנל לא עבר הליך הרכבה וגם זה תלוי בסוג ובזן הפרי.

האם שווה לנסות בכל זאת?  ב ר ו רררררררר

התקדמנו?

תנאים בסיסים

לגידול אבוקדו במרפסת

אל תגידו שלא אמרתי – תנאי בסיסי, שמש מלאה. מה שעובד במטע חייב לעבוד גם במרפסת. יש לכם מרפסת עם חצי צל? וותרו על הניסוי, או דעו שתהנו רק ממראה ירוק, דליל וללא פרי כנראה. לא יודעים כמה שעות שמש יש לכם? הכל הכנתי כבר כאן.

תנאי בסיסי שני – הנה זה בא… מיקום מוגן מפני רוחות. החבר אבוקדו לא ממש אוהב רוחות וכאן מגיע האתגר לשיאו, מצאו מקום מוגן ומגונן. רוח מצד אחד זה יכול להיות סביר, אבל רוחות מכל עבר ותקבלו אבוקדו חמור סבר.

תנאי שלישי – דישון תדיר סדיר וסביר, החבר גם צמא בין היתר, גם מפונק ודורש דישון כאן ובזמן וחובב מיכל שמנקז מים במהירות וביעילות.

 

לסיום

אם המרפסת שלכם ואתם עומדים בכל התנאים שהצגתי, זה יופי של נסיון ולא הייתי מוותר עליו, מקסימום זה יצליח. תתכוננו לעובדה שהחבר משיר עלים כרוני, מלכלך רצפות סדרתי.

איזה זן עדיף? קחו מה שטעים לכם. הרי בסוף אתם מכוונים לסוג האבוקדו האכיל עליכם ביותר, אז תישארו עם הכיוון הזה.

התראת גודל מיכל

לכל מיכל או עציץ במשתלה יש מספר גודל/נפח. אם רכשתם במשתלה שתיל צעיר שגודלו כ 8 ליטר, תדאגו לכך שהמיכל אצלכם במרפסת יהיה לפחות פי 5 מגודלו של הצעיר. דהינו – 50 ליטר לערך.

אם רכשתם אבוקדו בוגר במיכל 25 ליטר, המיכל שאמור להכיל אותו אצלכם במרפסת יהיה, נכון 120 ליטר לערך. אבוקדו הוא עץ, ועץ ושורשיו זקוקים למקום, אז תדאגו לכך. היתרון של גידול אבוקדו במרפסת? המיכל ולא משנה באיזה גודל, תמיד יגביל אותו מלהתפתח ולגדול כמו בקרקע, אבל זה נכון לכל צמח הנשתל במיכל.

קאפיש?

בהצלחה

שתפו איך יצא לכם.

4 Comments
 1. Dasi says

  אצלי האבוקדו בן שמונה חודשים, הוא ממש גבוה ודק ואני רוצה לשאול מתי נכון לגזום אותו (כדי לעודד צמיחה) וכיצד?
  תודה

  1. אייל מליון says

   הי דסי,
   מועד גיזום – מרץ
   לגבי ה כיצד.. בלי תמונה זו משימה מורכבת למדי שלא לומר בלתי אפשרית
   נסי להעלות התמונה לקבוצה ‘מרפסות מעוררות השראה בישראל’ בפייסבוק ואענה שם
   תודה

 2. Miri says

  היי אילן, הנבטנו אבוקדו בכוס מים,לאחר שיצאו שורשים רבים והגבעול צמח מעל 30 ס״מ ועבה יחסית,העברנו אותו לאדנית עם אדמה שקנינו במשתלה.
  העניין שאני לא יודעת אח צריך לכסות את כל הגרעין באדמה? וכל כמה זמן צריך להשקות?
  אודה לתשובתך 🙂

  1. אייל מליון says

   הי מירי,
   בהחלט לכסות כל הגרעין, המסע לעבר העץ החל 🙂
   לגבי השקיה תיצמדו לקל ולפשוט. תשקי עד שתראי מים יוצאים מתחתית העציץ ואז תעצרי. פעם הבאה תשקי באותה צורה בדיוק אבל… רק אחרי שבדקת שאכו יש צורך להשקות, כלומר תבדקי עם אצבע נעוצה בעומק מתע השתילה. אם לח? דלגי עוד יום. אם ייבש? תשקי שוב באותה צורה, עד שמים יצאו מלמטה.
   אין באמת נוסחאות של כמה מים.. יש להשקות נכון! זה חשוב ונכון הרבה יותרץ
   מצרף לך קישור המכיל סרטון וידאו המכיל הסבר מדויק וברור של מה שכרגע תיארתי
   בבקשה הקישור

תגובה

Your email address will not be published.