חיפוש
שיחת ייעוץ למרפסת

כך תחסכו אלפי שקלים בעיצוב המרפסת

שיחת ייעוץ חובה לבעלי מרפסות ריקות

איך לסדר צמחים באדנית? –

איך לסדר צמחים באדנית? –

איך לסדר צמחים באדניות?

 מאדנית לערוגה

במסגרת קריאות העידוד שלי "להשתולל" עם צמחיה באדניות וכמה שיותר, אני מבקש להביא הפעם התייחסות מעט יותר נקודתית. רואים את התמונה הבאה? יופי, את מה שאסביר מיד נסו ליישם ולא משנה,

תמונת צד – אדנית גובה 1 מ' רוחב 50 ס"מ. בהמשך תארו איך היא נראית כאשר נמצאים מולה.

מהו גודל האדנית או הכד. כגישה נסו לסדר צמחים באדנית, כל אדנית! בצורה כזו שהצמחים הגבוהים יותר "מאחור" והנמוכים יישתלו "מלפנים" כלומר בחזית האדנית.

 

 

למה לסדר צמחים באדנית בצורה הזו?

כשוכני מרפסות, כולנו רוצים להרגיש "גינה" קצת כמו בקרקע. אבל המציאות מאד שונה, אין לנו כשוכני מרפסות שטחי מרעה, מטעים ואחו לרוץ ולגדל בהם מרחבים אין קץ. האדנית היא הגינה שלנו, זהו!

לכן, הגישה שלי אומרת שכל אדנית היא 'גינה' וכך גם יש לסדר בה את הצמחים. הרעיון בבסיסו הוא שכאשר נשב במרפסת ונספור ציפורים נודדות, מיד כשאלו יחלפו ונוריד את הראש לפנים המרפסת, נראה מעין ערוגות.

כך זה נראה ממול – בעוד חודשיים מרבית החזית תכוסה ע"י הפטוניה והקרנבל האדום יחגוג.

ניתן להפוך כל אדנית לערוגה, לחלקת גינה שופעת. כן, גם באדניות שרוחבן הוא 20 ס"מ בלבד. עושים זאת ע"י גישת ה גבוהים מאחור נמוכים מלפנים ועל הדרך קבלו טיפ חשוב,

אם כבר לסדר צמחים באדנית, דאגו שהנמוכים, אלו שנמצאים בחזית יהיו צמחים משתרעים. אגב את הדוגמה של שתי התמונות הקודמות (ביגוניה ניטידה מאחור ופטוניה אדומה מלפנים) בחרתי בכוונה כדי להדגיש את המסר. 

אגב תוכלו לעשות איזה שילוב שבא לכם, גבוהים מאחור צהובים ונמוכים משתרעים מלפנים בצבע ירוק בלבד. הכל ניתן והכל אפשרי ולו בלבד שבסופו של דבר תחושו "ערוגה" מכל אדנית.

 

 

אז איך לסדר צמחים בכד עגול?

בדיוק באותה גישה

בתמונה הבאה אני מחדד את הרעיון ומציג אותו הפעם במיכל שתילה עגול. צמח מרכזי מאחור, צמח נמוך ומשתרע לפנים ובעוד מספר שבועות הכד יכוסה כמעט לחלוטין והפינה הזו תהפוך לערוגה של ממש.

הצמח הגבוה  – ליריופה כידנית – הצמח הזוחל משמאל – דיכונדרה מכסיפה – הזוחל מימין – גרניום עלה מגוון

 לסיום – בואו נאמר שבא לכם על אדנית תבלינים בלבד ויש לכם מקום רק לאדנית אחת צרה וארוכה. מלבן מפלסטיק.

איך תשתלו בה? 

ככה בדיוק >

בעיגולים הכתומים תשתלו – רוזמרין + לואיזה (גבוהים).

בעיגולים השחורים תוכלו לשתול, נענע, מליסה, תימין (נמוכים זוחלים). זכרו, אינני עוסק כרגע בסוג, אלה רק בצורת הצימוח. האם זה יהיה צפוף קצת? כן, אז מה? תשתלו, תהנו, תשלפו אחרי תקופה, תחתכו שורשים ותחזירו חזרה. מה חשבתם שאדניות זה להשקות ובזה נגמר הסיפור? 🙂

 מה למדנו?

שניתן ליצור ערוגות במרפסת גם אם יש לנו אדנית אחת

בהצלחה

אייל

2 מחשבות על “איך לסדר צמחים באדנית? –”

  1. ‫אורית סקלס-שנקר‬‎

    אייל תודה על כל הטיפים, הכתבות שלך מעולות. ממש כיף. שוב תודה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *