חיפוש
שיחת ייעוץ למרפסת

כך תחסכו אלפי שקלים בעיצוב המרפסת

שיחת ייעוץ חובה לבעלי מרפסות ריקות

אתם משקים ומים יוצאים מיד מתחתית העציץ, מדוע?

אתם משקים ומים יוצאים מיד מתחתית העציץ, מדוע?

אתם משקים

והמים מיד יוצאים מתחתית העציץ?

מכירים את התופעה? אתם עוברים ומשקים עציץ עציץ לפי ה"ספר" וההנחיות להשקיה נכונה ורק עציץ אחד מעז להוציא מים מתחתיתו מהר מידי. מה זה מהר? איך שאתם מתחילים להשקות הוא מיד 'זורק' מים מלמטה.

כל העציצים בסדר ורק אחד 'מעיף' מים החוצה

לעובדה שמים יוצאים מהר מתחתית עציץ יכולות להיות 3 סיבות, בואו נעבור יחד על כולן.

 

מים יוצאים מהר מעציץ

סיבה ראשונה

יותר שורשים בעציץ ממצע שתילה – כל מיכל שתילה, עקב היותו כזה (מיכל שתילה = עציץ) מכיל מצע שתילה באופן טבעי, מקום בו מתפתחים שורשי הצמחים. אלה מה? בכל השקיה והשקיה, חלקיקים ממצע השתילה פשוט יוצאים או עוזבים את העציץ והצמח ממשיך לפתח שורשים.

כלומר עם הזמן נוצר חוסר איזון טבעי לחלוטין ביחס שבין כמות או נפח השורשים לכמות או נפח מצע השתילה. אל תטעו, ב 100% מהמקרים שורשי הצמח מנצחים, הם אינם עוזבים את העציץ ואילו מצע השתילה כן.

יותר שורשים = פחות מצע שתילה – נכון מאד, מים יוצאים מיד החוצה. שורשים מטבעם מאד אווריריים ובאין מספיק מצע שתילה שיספוג את המים.. אופס מים יוצאים מיד לרצפה.

מה עושים?

  1. שולפים את פנים העציץ החוצה ומסתכלים על גוש השורשים.
  2. במידה ואכן זה המצב, פשוט חותכים שורשים – ממש מנסרים אותם ומחזירים מצע שתילה חדש ואיכותי.
  3. בעציץ גדול כמו בתמונה – משכיבים על הרצפה ושולפים אותו החוצה. בעציץ קטן? אותו הדבר.
הרבה יותר שורשים ממצע שתילה

 

מים יוצאים מהר מעציץ

סיבה שניה

אתם מגדלים צמח בעציץ עמו הגיע מהמשתלה – ייתכן והעציץ בו מתרחשת התופעה הוא עציץ המקור, הכוונה היא לכך שבטעותכם המשכתם לגדל את הצמח היפה באותו עציץ פלסטיק עמו הגיע הצמח מהמשתלה. עניין לא נכון לכשעצמו עליו תוכלו לקרוא במאמר הבא, אבל כרגע רק העיפו מבט בתמונה הבאה:

עציץ שמיועד לגידול הצמח רק במשתלה

חורי הניקוז בתחתית 'עציצי המקור' המגיעים מהמשתלה מלאי חורים בצפיפות גבוהה, ולהם בין היתר גם קטרים גדולים בהשוואה לעציץ שתילה יייעודי לגידול צמחים. כמו זה למשל >>>

עציץ שמתאים ומיועד לגידול צמחים

מה עושים? נראה לי שהבנתם… אם אתם מגדלים צמחים ב'עציצי המקור', עשו טובה והחליפו לעציץ שייעודו גידול צמחים. שזה בעצם כל עציץ אחר חוץ מעציץ הפלסטיק בו גדל הצמח כאשר עמד על השולחן במשתלה.

 

מים יוצאים מעציץ

סיבה שלישית

מצע שתילה שונה – תראו, אני לא נכנס לזה בכוונה. אבל… שוק מצעי השתילה הוא גדול ורחב. לצערי לא כולם איכותיים ולא כולם מותאמים לאקלים ולתנאים בארץ.

מצע שתילה = מה שמכונה בפי רוב "אדמת עציצים" היא בכלל מפתח להצלחה עוד הרבה לפני תנאי אור, רוח, דשנים וכו'… ורבים לא נותנים את הדעת לעניין.

אם מצע השתילה שלכם אינו איכותי?! או אינו מותאם לתנאים המקומיים ואתם נתקלים בתופעת ה מים שיוצאים מהר, פשוט עשו בדיקה ע"פ 2 הסעיפים הקודמים שציינתי, ובאותה הזדמנות החליפו למצע שתילה איכותי. כזה שעומד בכל התנאים המקומיים ושידוע מה המקור שלו.

ראו מאמר שלי בנושא כאן

לסיכום סיבות ליציאת מים מהירה מעציץ:

  • יחס שורשים מצע שתילה
  • כלי בו שתול הצמח
  • מצע שתילה לא מתאים

בהצלחה


נ.ב

אם הייתי נדרש לחיתוך שורשים וחידוש תכולה, כך הייתי חותך בהקשר של התמונה מראשית המאמר. הסימונים בכתום מציינים את צורת ה"ניתוח" וגודל בית השורש אותו הייתי משאיר לשתילה מחודשת. כל היתר? היאורה השליחוהו 🙂

אייל


 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *