חיפוש
שיחת ייעוץ למרפסת

כך תחסכו אלפי שקלים בעיצוב המרפסת

שיחת ייעוץ חובה לבעלי מרפסות ריקות

השקיה במים חמים או קרים?

השקיה במים חמים או קרים?

רגע לפני שאתם משקים, שאלו את הצמחים שלכם איך הם מעדיפים את המרטיני שלהם, מנוער אך לא מעורבב? הצמחים שלי למשל חובבי מים בטמפ' החדר לאחר שעברו תהליך של אוסמוזה הפוכה וניקוי רעלים בחוות בריאות בצפון 🙂 אם אהיה לרגע רציני אומר שזו שאלה ששואלים אותי לא פעם 'האם יש השפעה על הצמחים כאשר משקים אותם במים חמים או קרים?' התשובה היא בוודאי שכן. אנסה להסביר בקצרה מבלי להיכנס למושגים באנטומית הצמח.

קפטרוזיליה

אז ככה, באופן כללי לשורשי צמחים יש טווח טמפ' בו הם יכולים לספוג מים וחומרים מזינים וגם לשחרר חומרים באופן מיטבי ויעיל. הטווח עומד על בין 17 ל 22 מעלות צלזיוס בערך. בטמפרטורות נמוכות יותר המנגנון העוסק ב"שאיבת" מים וחומרים מזינים מתכווץ בדיוק כמו כלי דם בגוף שלנו ואז יעילות ההולכה יורדת לשני הכיוונים, אל מחוץ לשורש ולתוכו.

כאשר הטמפ' גבוהה גם כאן בדיוק כמו בגוף שלנו שורשי הצמח מסוגלים פחות למשוך חמצן מהמים מאשר בטווח הטמפ' היעיל. מכאן אגב עשויים להתפתח אתגרים נוספים כמו בקטריות וכיו"ב.

אז השקיה במים חמים או קרים?

נסו לחשוב רגע בצורה הכי פשוטה, טבלתם לכמה שניות רגליים במים חמים מאד או קרים מאד? יופי… עכשיו כל מה שבא לכם זה לחזור לתחושת הטמ"פ הרגילה! אצל אהובנו הצמחים זו בדיוק אותה תגובה בהבדל אחד, לצמחים אין יכולת לברוח מהאדנית, לכם יש.

קפה או ברד שורשים? מה תשתו?

אל דאגה, אין צורך להצמיד מד טמפ' לנק' ממנה יוצאים המים, גם כי אין צורך וגם כי בסופו של דבר צריך לזכור שהמים יוצאים באמצעות צנרת הקבועה בתוך הקיר והסבירות שהמים הללו יהיו חמים או קרים מדי לרמת פגיעה בצמח היא נמוכה.

מתי זה כן עשוי לקרות? – אם הצינור עמו אתם משקים את האדניות שלכם מונח כל שעות היום חשוף לשמש על רצפת המרפסת, או אם יש לכם מערכת השקיה ממוחשבת אך הצינור שמוביל את המים לאדניות בצבע שחור למשל, היו בטוחים שאתם מכינים "קפה שורשים" בכל מנת השקיה.

פריחת השלגון המצוי

מה עושים? במידה וצינור המים מונח על רצפת המרפסת כל היום, פתחו מים ותנו להם לזרום החוצה ומדי כמה שניות געו במים עם היד, חם? תנו למים להמשיך לצאת. לא חם? יאללה להשקות.

ומה עושים במקרה של השקיה אוטומטית/ממוחשבת כאשר הצינור בגוון שחור? החליםו לצינור השקיה לבן (כן יש דבר כזה צינור השקיה לבן).

מה עוד? צרו "שכבת הגנה" נוספת לצמחים ע"י בחירת אדניות מחומרים וגוונים מתאימים ע"פ הכיוון אליה פונה המרפסת.

לסיכום: טמפ' מים קיצוניות משפיעות על התפתחות הצמחייה במיוחד באדניות ומכלים. ניתן בקלות לצמצם זאת בין היתר ע"י בחירת אדניות מתאימות בהתאם לכיוון אליה פונה המרפסת.

 

3 מחשבות על “השקיה במים חמים או קרים?”

  1. אוקיי, הבנתי. החלק העליון של הרקפת ימשיך לקבל מנות קור, תודה.

  2. אייל, את המרטיני אהבתי, אבל זה שהרקפות שלי בחורף אוהבות קוביית קרח, זו אגדה אורבנית?
    האם אדניות שמתאימות לפי כיוון השמש זה מפוסט אחר?

    1. הי טל, הערת הקרח שונתה, הכוונה הייתה להמחיש טמפ' קרה באופן קיצוני למערכות השורשים ולא למערכת הצמח. אלו שני דברים שונים. קרח לרקפות זו מנת קור לחלקי הצמח העליונים הנמצאים בחוץ מעל הקרקע.

      אכן הפוסט העוסק בבחירת אדניות לפי כיוון אליה פונה המרפסת הוא פוסט אחר. 🙂

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *