fbpx

איך ייבוש צמחים בעצם מעודד פריחה?

2

איך לקבל

מקסימום פריחה במרפסת

פריחה במרפסת בהחלט עשויה לבוא מההתאמה לעונה ו או דישון למשל. אבל, יש “סוד” קטן שדורש רק דבר אחד מאיתנו כדי לקבל גלי פריחות.

רוצים כזה? אז תפסיקו להשקות!

להפסיק להשקות ולהאכיל את הצמחים בעודפי מים ודשנים כמו בפולניה. כן, גם כשהצמח נראה שמוט או עייף. סביר להניח שהוא נראה כך כי הרעפתם עליו ‘עודף’ אהבה. איך נגמלים מזה ועוברים לשלב תומך ולא מזיק? בואו נגלה.

 

פריחה במרפסת

די עם המים

לצמחים יש מנגנון מדהים – איך הוא עובד? כל צמח, ברגע שיצמיאו אותו, מיד יגיב בצורה הבאה:

 • יוציא פריחה כדי להפיץ זרעים לכל עבר למען המשך צאצאיו. למה? ככה זה בטבע.
 • ישלח שורשים חדשים ובעוצמה למציאת מקורות מים חדשים.

הבנתם? פחות מים וקיבלתם צמח שאינו מפונק, יודע לשרוד, מפתח מערכת שורשים חזקה ויציבה וכמובן.. גל פריחות יציב ומתמשך.

ככל שתשחררו יותר את הצמח, כך הוא יפרח. כמו כל אדם כשחושבים על זה. תפסיקו לשבת להם על הצוואר.

האם יש כאן התעללות בצמח? ממש לא! להיפך, עד היום כשנתתם מים בכמויות בלתי הגיוניות בכל פעם שהמסכן רק הוריד מעט ראש, זו הייתה שיא ההתעללות. ואז גם הוספתם דשן, ככה רק שיהיה, תוך תקווה שאולי זה ירפא את הצמח… אז זהו שלא!

אגב זה נכון לא רק בהקשר של פריחה, זה נכון בהקשר של כל מראה הצמח. בריאות כללית של צמח שלמד לפתח מערכת שורשים חזקה ובעל יכולת הישרדות גבוהה, כלל אינה ברת השוואה לצמח שתמיד טובל במים, מפונק ושרק דוחפים לו עוד דשן.

צמח ‘מפונקי ועצל’ לא יתפתח ותמיד ימשוך יותר מחלות ומזיקים. כן, ככה זה! יתרה מכך, קל יותר לאושש צמח שמעט התייבש מצמח טובע. למה? ניחשתם נכון -הצמח המיובש פיתח יכולת הישרדות הרבה יותר גבוהה מהצמח המפונק.

 

אז מה,

להפסיק להשקות?

כן, כלומר לא... פשוט תשקו רק כשצריך. ראשית, צמח ש’הוריד ראש’ זו אינה אינדיקציה כלל לעובדה שחסרים לו מים. יש עוד 12,000 סיבות ל’הורדת הראש’.

הצמח הוריד ראש? נעצו אצבע עמוק באדמת האדנית או הכד ובדקו האם מים זה העניין?! משם תתחילו.

 

אז איך יוצרים גל פריחה?

למי שיש לו כבר צמחיה קיימת, ניתן לאט לאט להוריד את המינונים של המים. להעביר את הצמחים תהליך של גמילה.

רק לשם ההמחשה – אם השקתם עד כה כל יומיים, תעברו לכל 3 ימים… אל תדאגו הצמח לא ימות, הם חזקים יותר ממה שנדמה לכם. תעקבו ותראו מה קורה. לא לשנות את כמות המים, רק את מרווחי הזמנים בין השקיה להשקיה.

פחות מים = עושר של צבע

אם זו צמחיה חדשה, תתחילו מכך שלאחר ההשקיה הראשונית, תעברו להשקיה רק כשצריך ולא כשבא לכם. אם התחלתם מההתחלה בגישה הזו, מבטיח לכם מופע פריחות מהמם, מתמשך ובריאות צמחים מיטבית.

אם אתם חוששים מהכל, ולא בטוחים… גשו למעבדנית (אדנית הניסויים שלכם) ונסו לפעול כך על כמה שתילים בודדים. אתם תופתעו ללא ספק.

מצרף מאמר קצרצר על מהם השעות בהן עדיף להשקות? 

ואולי הכי חשוב, עכשיו כשאתם לומדים להשקות לפי צורך הצמח ולא לפי החשק שלכם, כנסו למאמר הבא, הוא מסביר איך להשקות נכון. לא תאמינו כמה זה פשוט ואיזה הבדל ניכר על הצמחים כשמשקים לפי צורך הצמח ולא לפי חשק המטפח 🙂

שתפו עם חובבי צמחיה בכדים ואדניות את תובנת הייבוש ויחד ניצור גל מרפסות פורחות.

בהצלחה,

אייל

2 Comments
 1. אנג'לה קרת says

  ראשית שנה טובה לכולם ושנית אני כל כך אוהבת את הפוסטים שלך, קודם כל הם נהדרים והמון תודה לך על שפע המידע שאתה מעניק לקוראים ושנית ההתעסקות בנושא הזה (אפילו רק הקריאה) עושה לי כל כך טוב על הנשמה.
  (הפוסט שלך הוא אחלה כרטיס שנה טובה בשבילי)

  1. אייל מליון says

   תודה רבה אנג’לה יקרה, ממש מחמם את הלב. מבטיח לעשות הכל כדי שימשיך לשמח אותך ואתם כולם.

תגובה

Your email address will not be published.