מדוע ‘כדים חכמים’ זה הדבר הנכון ביותר לגינה במרפסת? –

0

 מה זה כדים חכמים?

ומדוע אני חושב

שהם הדבר הנכון ביותר לגינות מרפסת?

‘כדים חכמים’ – או לפחות זה השם הכי נחמד שיכולתי למצוא להם בעברית. גילוי נאות, אלו כדים ואדניות אותם אני מייבא לארץ. למה בחרתי להביא אותם ומדוע בכלל החלטתי להיכנס לתחום הקמעונאות? כי אחרי למעלה משני עשורים בנישת המרפסות ואלפי גינות מרפסת שתכננתי ובניתי בארץ ובעולם, אני חושב שיש כאן מהפיכה.

למה אני חושב שזה הדבר הנכון ביותר לגינות מרפסת? אם להתבונן לרגע ממעוף הציפור, בסופו של דבר את הלקוח או ‘משתמש הקצה’ מעניין רק דבר אחד. לחוות הצלחה!  בין אם בחר לשתול שיח עגבניות, עץ לימון או אדנית עם צמחי תבלין. הצלחה היא החוויה המובילה בסופו של דבר.

הצלחה יכולה להתרחש כשמתקיים התנאי הבא:

  • הצמח מקבל במדוייק את מה שהוא זקוק לו.

עכשיו, אם להנמיך טוס, את המשתמש (במיוחד במרפסת) מעניינים שני דברים עיקריים נוספים:

  1. להימנע מנזילות מים על הרצפה.
  2. להימנע ממראה צנרת השקיה וניקוז עוטפים ומקיפים את קירות ומעקות המרפסת.

הדבר הזה לו אני קורא ‘כדים חכמים‘ מאפשר למשתמש ליהנות מ 3 הנקודות שציינתי! כלומר מבחינתי, כבעל מקצוע בתחום זה המענה השלם והמושלם לחוות הצלחה, לאפשר לצמחים לצרוך בדיוק את מה שהם זקוקים לו, להימנע מנזילות מים אל הרצפה או מלהניח תחתיות ולהימנע ממראה צינורות מים וניקוז.


אוקי, אז תסביר רגע

איך ‘כד חכם’ מאפשר לצמח,

בדיוק את מה שהוא צריך?


חשוב להבין את הרקע לפני כן,

כולנו, גם אני עם עשרות שנות ניסיון, משקים את הצמחים ע”ב סוג של ניחוש. נכון שיש הסברים נוסחאות וכו’… אבל בסוף די מנחשים מנסים ומתנסים ב ‘כמה מים לתת לצמחים’?

טפטפות, משפכים, בקבוקים מים הפוכים, You name it! אנחנו שואלים ללא הרף כמה מים לתת לזה וכמה מים לתת להוא וכל זה מסתכם בעובדה שאנחנו משקים (איך לא) מלמעלה.

אמה מה? פיוניות הצמחים לשתיה נמצאות למטה, בתחתית השורשים של הצמח. לכן אני תמיד מנחה להשקות עד נגירה של המים מתחתית האדנית, זאת כדי שנוודא שמים עברו את כל שכבות השורשים והגיעו לשורשים התחתונים, אלו שלוגמים את המים באמת.

בכדים החכמים המנגנון עובד בדיוק הפוך ממה שאנחנו מכירים. בכדים חכמים אנחנו מנגישים מים ישירות לשורשים התחתונים והחשובים באמת, מבלי ‘לבזבז’ מים או לעסוק בניחושים כמה ומתי לתת מים. בעצם, הכדים הללו משחררים אותנו מהתעסקות בנושא.

מהצד זה נראה בעצם כך:

לוקחים צינור גינה פשוט, ממלאים את הכד או האדנית במים ישירות מהברז, (על גבי דופן הכד יש פתח מילוי מים ו ‘מד מים’ שמראה מתי לעצור את מילוי המים, ובזה נגמר תפקידנו!

במצב הנוכחי, הצמח בעצם נהנה רק ובמדויק מכמות המים לה הוא זקוק ואז.. חויית ההצלחה קרובה מתמיד.

מדוע?

כי אנחנו המשתמשים לא עוסקים ב’ניחוש’ או ניסוי וטעיה כמה מים ומתי לתת. במיוחד כאשר יש לנו אדניות עציצים וכדים בגדלים, נפחים ומיקומים בתנאי אור שונים במרפסת.

איך זה עובד?

די פשוט למען האמת. מצע השתילה שבא במגע עם המים, בעצם ‘מסיע’ את הנוזלים כלפי מעלה (דיפוזיה) אל מערכות השורשים של הצמח. כן, כל צמח בכל מידה ומכל סוג. זה בכלל לא משנה.. כי את תפקיד ההשקיה ישירות לשורשים החשובים ביותר בצמח, ממלא מצע השתילה. גאוני לא?

עד כאן כיסינו את עניין חויית ההצלחה.


ומה לגבי שתי הנקודות הנוספות,

נזילות על הרצפה ומערכות השקיה?


אשר לעניין הנזילות על הרצפה ומראה צנרת השקיה או ניקוז לאורך קירות ורצפת המרפסת. אתם יכולים לראות בתמונה הבאה שהרצפה ייבשה מנזילות מים. כי בעצם כל אדנית או כד כזה הם מאגר מים אטום (כמעט לחלוטין) שאינו ‘משחרר’ מים לרצפה ואינו דורש תחתית ,וכמובן אין צנרת השקיה כי אין בה צורך!

אחד היתרונות העצומים של כדים חכמים (וגם אדניות חכמות כמובן) הוא העובדה שהמשתמש, לא מוגבל בעצם במיקום שלהם במרחב המרפסת.

בגלל שאין צנרת ניקוז והשקיה שבעצם מאלצים אותנו ל’קיבעון’ או להימנע מלבצע שינוי מיקום אם בא לנו, כאן ניתן להזיז, לשנות, לסובב את האדנית לכיון השמש אם צורת הצימוח משתנה, בפועל אין בעצם מגבלת תנועה של המיכלים הללו.


מה עוד גיליתי

בתהליך הלמידה שלי עם כדים חכמים?


לראשונה בחיי המקצועיים, אני לא מקים את גינת המרפסת שתכננתי במרפסת עצמה. כלומר, בצורה הזו את הגינה אני מקים בבית הלקוח אבל למטה בחניה או בחצר.

בגלל שאין צורך בהתקנות של מערכות השקיה וחיבורי מים ומחברים שונים ורק אז לבצע שתילה ולבדוק אטימות ומה לא?

את השתילה אני מבצע מחוץ לבנין ובעצם רק מעלה את האדנית או הכד שתולים ע”ג עגלה ניידת קטנה וממקם כל כד היכן שתכננתי. הנה להמחשה.. ‘ערוגה’ עולה במעלית, ועל הדרך לא לכלכתי את הדירה.

בשנה וחצי מאז הבאתי הכדים והאדניות הללו לארץ, אני לא מתכנן או מקים יותר גינות מרפסת שאינם עם הכדים הללו.

ברור שאני מעוניין למכור כי אני היבואן. אבל מספיק כנה לומר שהסיבה המרכזית היא שאני לא רואה כל היגיון ליצור גינות מרפסת עם מיכלי שתילה  רגילים ומערכות השקיה. גם אם זה אומר שאני “מפסיד” לקוח.

זה קצת כמו לעבור מפקס למיילים ופתאום אתה מבין שהעולם השתנה, אי אפשר ללכת אחורה.


תשובות לשאלות שעולות בהקשר של ‘כדים חכמים’


האם זה מתאים לכל צמח?

כן, זה מתאים לכל דבר שיש לו שורשים… עצים, שיחים, פרחים, תבלינים, סוקולנטים, הכל מהכל בכל! באחד הניסויים שערכתי לפני שנתיים גידלתי דשא בשתי אדניות. הכל עובד.

האם זה מתאים גם לתוך הבית? 

בהחלט! אין קשר בין המנגנון של הכדים הללו לסוג הצמחים.

האם צריך לשים טוף בתחתית הכד?

לא!!! אסור, רק ואך ורק מצע שתילה של עציצים. לא אדמה רגילה ולא קומבינות, רק מצע שתילה.

בכל זאת, לאן הולכים המים? זה מים עומדים לא? 

המים ‘נוסעים’ כלפי מעלה ע”י מצע השתילה ומשם לפני השטח ומתאדים.

ומה קורה כשיש גשם? מה קורה בחורף?

בכל אדנית או כד מוטמן צינור שמנקז עודפים לרצפת המרפסת. אבל.. זה קורה רק בחורף כשיורד גשם ואז ממילא רצפת המרפסת רטובה.

כל כמה זמן ממלאים מים במיכלים האלה?

בקיץ הישראלי, במפנה דרומי, שמש מלאה קשוחה, אחת לשבוע. כל מפנה אחר שהוא פחות שמש ואידוי מרווחי מילוי המים יורדים. אגב בין החודשים אוקטובר ליוני, זה יכול להגיע למילוי מים אחת לכמה חודשים אם בכלל.

איך מדשנים? 

כמו כל עציץ רגיל אחר. אפשר להצניע דשן בשחרור איטי, אפשר להשקות דשן עם משפך מלמעלה, אפשר למלא את מיכל המים בדשן נוזלי, אפשר הכל ואין מגבלה.

מה עושים עם המלחה?

בתחתית כל כד או אדנית יש פקק לבן. אחת לזמן שולפים את פקק, מכניסים את צינור הגינה לפתח מילוי המים, פותחים מים בזרם חזק וכל הג’יפה המלחים והדשנים נשטפים החוצה, מחזירים הפקק ובא לציון גואל.

מאיזה חומר הם עשויים?

פלסטיק ממוחזר 100ֵ% עם אחריות לשבר ל 10 שנים!

אפשר לשתול בהם עצים? זה לא ישבור את הדפנות?

כן אפשר לשתול בהם הכל, גם עצים! הדפנות כפולות ועם 10 שנות אחריות אז שישבר. אבל ברצינות, הם לא נשברים, בשום צורה!

המים לא מתחממים בקיץ או מתקררים בחורף? 

בטח שכן, רק שכאן המים ומצע השתילה יושבים בתאים נפרדים ואינם מרתיחים אחד את השני, זאת בהשוואה לאדניות ועציצים רגילים בהם אנו שותלים ביום יום, שם בכל ימות הקיץ נוצר “מרק שורשים” בגלל החום. כאן יש הפרדה ובידוד בחורף ובקיץ. חשבו כאן על הכל!

כמה זה עולה? 

המחיר נקבע לפי נפח מיכל השתילה. הנפח הקטן ביותר הוא 50 ליטרים, עד הגדול ביותר שהוא 220 ליטרים.

טווח המחירים הוא כזה, נפח של 50 ליטרים בעלות של 480 ש”ח ליחידה, עד נפח של 220 ליטרים הגדול ביותר, והוא בעלות של 1750 ש”ח ליחידה.

יקר לא?

יש לי לכך כמה תשובות 🙂

  1. מה זה יקר?
  2. זה לא יקר 🙂 זה פשוט לא זול כמו אדנית פלסטיק פשוטה עם חורי ניקוז ותחתית שנוזלת לרצפה.
  3. אם להשוות עלות הקמת גינת מרפסת הכוללת מערכת השקיה אל הקמת גינת מרפסת עם הכדים והאדניות החכמים, הקמת גינה ‘רגילה’ תעלה בין 20 ל 30 אחוז יותר.. מדוע? כי בגינת מרפסת רגילה יש את עלות מערכות ההשקיה ועלות העבודה להתקין אותן.. זה הרבה יותר יקר מלהקים גינת מרפסת עם כדים חכמים.
  4. “יקר”? תקנו כל פעם כד חכם אחד ותתנסו בעצמכם, בגלל שאין צורך במערכות השקיה, ניתן בכל פעם שבא לכם לרכוש כד בודד ולהוסיף אותו למרפסת. מצדי תוסיפו כל כמה חודשים כד. לא כתוב בשום מקום שצריך להקים גינת מרפסת ביום אחד ואת כולה. הכדים הללו מאפשרים בדיוק את זה.
  5. הכדים הם מערכת תומכת צמחיה וככאלו בהשוואה לכדים רגילים, אין בהם כמעט פחת של צמחיה, ולא נדרשת החלפה צמחים תכופה ועשרות נסיונות וטעיות (שעולים כסף לא מבוטל).
  6. מים… אין להשוות את כמות המים הנדרשת כאן אל מול כמויות המים בהשקיה ממוחשבת.
  7. פותח בהשקעה של מליונים לאורך 6 שנים ע”י החברה השניה בגודלה בארה”ב בתחום כדים ואדניות’ כאן זה לא סין 🙂

 

אני פחות אוהב/ת מראה פלסטיקי

אין בעיה, תשתלו צמחיה משתרעת שתכסה את דפנות המיכלים כמו בתמונה ואחרי חודשיים תגלו שאין משמעות למראה הכד גם אם מצויירות עליו ג’יראפות. 🙂 או אם הבאתם כד מפקיסטן עם עיטורים מקומיים.

איפה אפשר לראות את הכדים הללו? 

לחצו על הקישור ונתחיל קודם מתמונות של עשרות מרפסות

ובכל זאת?

ניתן לראות אותם בקיבוץ יד חנה או ברעננה בתיאום איתי 0508868808

או עם מישל שותפתי 0545720708

יש קטלוג?

ברור הנה הוא 

הדבר הנפלא שקורה כאן, הוא שלקוחות מתנסים עם כד או אדנית אחת ואז… כל המרפסת שלהם מתחלפת. למה? כי מבינים כמו שאני הבנתי מזמן, פשוט לא ניתן ללכת אחורה.

בהצלחה ותודה על הסבלנות אם הגעתם עד הנה

אייל

תגובה

Your email address will not be published.