חיפוש
שיחת ייעוץ למרפסת

כך תחסכו אלפי שקלים בעיצוב המרפסת

שיחת ייעוץ חובה לבעלי מרפסות ריקות

מערכת השקיה לאדניות

מערכת השקיה לאדניות

מערכת השקיה לאדניות

אני חסיד גדול של השקיה אוטומטית או ממוחשבת אם תרצו. הסיבות לכך די ברורות והיתרונות גם כן, בניגוד אלינו בני האדם 'המושלמים' 🙂 מערכות השקיה אינן שוכחות להשקות ואינן טועות או משנות את המינונים סתם כי בא להן או כי שכחו. בנוסף, גם אי אפשר לבוא אליהן בטענות, כי את הנתונים כמה ומתי אנחנו הזנו למחשב ההשקיה.

בקיצור, מערכות השקיה לאדניות גם אם מדובר רק ב 5 אדניות בעיני שוות את ההשקעה בוודאי ובוודאי אם יצאתם לחופשה ואתם והשכנים זה לא ממש זה ובתנאי שהאדניות שלכם מנקזות את מימיהן דרך צינור מרכזי אחד ולא על הרצפה. אם כמות האדניות שלכם קטנה, 5 רק לצורך העניין – עדיף שתמשיכו להשקות ידנית.

 

מה כן חשוב לקחת בחשבון לפני שרוכשים מערכת השקיה ממוחשבת? ראשית כל שבמרפסת שלכם ישנה נקודת מים אליה ניתן להתחבר. שנית, עלות מול תועלת. אם אתם מהסוג שמתחבר לצמחים ע"י כך שאתם משקים באופן ידני, הצמחים זכו וכך גם אתם. אך אם אתם לא מהסוג 'המתחבר' דרך השקיה ידנית שזה בסדר גמור אך מאד חשוב לכם לשמור אל צמחייה פורחת ועשירה, מערכת השקיה אוטומטית היא הפתרון עבורכם.

מערכת השקיה לאדניות – האם זה מתאים לכל אדנית?

התשובה היא בהחלט כן, אבל… יש כאלו שיותר וכאלו שפחות. אסביר, נאמר ורכשתם מערכת השקיה אוטומטית אך לאדניות שברשותכם ישנם חורים לניקוז המים בתחתיתם ובכל פעם שמערכת ההשקיה נפתחת רצפת המרפסת מקבלת 2 מנות מים ביום (כי כך כיוונתם אותה). המערכת מתאימה לאדניות ללא ספק, אך האם נגר מים על הרצפה 2 פעמים ביום מתאים לכם? תחשבו שוב.

אם זה לא מפריע לכם אז לא אמרתי כלום והכל בסדר. בנוסף, אם התקנתם מערכת השקיה ואתם עושים שימוש באדניות הקיימות וודאו שאלו אינן 'יושבות' בתוך תחתיות או צלוחיות. מהרגע בו התקנתם מערכת השקיה אוטומטית אם לא תסירו את התחתיות, הן תתמלאנה במהירות עקב מחזוריות ההשקיה התכופה ומים יהיו שוכני הקבע בתחתית כולל בית גידול ליתושים, טחב ובעיקר עודף מים לצמחים והמלחה.

הרצוי? להתקין מערכת השקיה לאדניות אשר להן חור אחד בלבד לניקוז עודפי מים באופן מרוכז. מערכת שכזו מתאימה ע"פ רוב רק לאדניות ומכלים המגיעים אטומים מראש כמו בתמונה הבאה. את חור הניקוז הבודד יש לקדוח מראש כמובן בין אם על ידי המשתלה או ספק האדניות, או בין אם על ידכם. קוטר החור אגב הוא 3/4 צול למדקדקים ולאלו שבכוונתם לעשות זאת בעצמם.

בתחתית האדנית מימין מחובר צינור לבן המנקז מי השקיה מבלי שטיפה אחת נוגעת ברצפת המרפסת.

מערכת השקיה לאדניות – טפטפות

אם אומר שטפטפות הן ההמצאה השנייה בגדולה אחרי הפקס אני לא מגזים. גאונות לשמה, בוודאי טפטפות המיועדות לעציצים, כדים ואדניות. גם כאן המבחר גדול, אבל אעשה סדר ואצמצם רק לטפטפת אחת בלבד אליה אני ממליץ שתצמדו.

אל קצה הצינורית המובילה מים אל האדנית מחוברת טפטפת, בהנחה שיש לכם כזו או שאתם עומדים לרכוש כמה, אנא דאגו לבקש טפטפת הברגה ולא טפטפת נעץ. טפטפת הברגה תקל עליכם מאד בחיבורה לצינורית המים והיא חזקה יותר משמעותית באחיזתה מטפטפת נעץ. לצריכה הביתית תשננו ותזכרו את ההבדלים > טפטפת נעץ לא > טפטפת הברגה כן.

תענוג, התקדמנו. אגב אני ממליץ בחום על טפטפות המוציאות כ – 2 ליטר מים בשעה. עזבו, לא ניכנס להסברים עמוקים על ספיקות מים ושאר ירקות, אחרי 23 שנות גינון באדניות, אני חושב שזו המתאימה ביותר ל 99% מהגינות במרפסות. ישנם יוצאים מהכלל אבל לא אגע בהם בשלב זה.

בקשו טפטפת הברגה ולא טפטפת נעץ

לסיכום:

מערכת השקיה אוטומטית היא דבר נפלא, חסכוני, מדויק ומקל על החיים שלכם ושל הצמח

מערכת השקיה לאדניות מתאימה לכל האדניות (נזילת המים על הרצפה או לא זה שיקול שלכם)

טפטפות הברגה ולא טפטפות נעץ המוציאות כ 2 ליטר בשעה.

אגב, אם מעניין אתכם – ישנ כיום מחשבי השקיה מדהימים לא מצריכים שימוש בצנרת, אינם נים לרצפה או במילים אחרות. מחשבי השקיה הדור הבא. כתבתי עליהם במאמר הבא. שווה לתת הצצה אם אתם רגע לפני הקמת גינת המרפסת שלכם.


 

בקישור הבא תוכלו למצוא את ה"מילון" לאביזרי השקיה כולל הנחיות ופירוט החיבורים למי שמעוניין/ת

שתפו וכולם יהנו 🙂

תודה

2 מחשבות על “מערכת השקיה לאדניות”

 1. רמי

  שלום
  מה המרחק שבין הטפטפות בתוך האדניה ?
  האם שותלים את הצמחים בין הטפטפות או מתחת לטפטפת?

  1. הי רמי,
   תודה שאלה מעולה – אענה באמצעות פוסט כולל תמונות כי השאלה אינה מדוייקת אך אני לחלוטין מבין מה אתה מבקש לדעת.
   אתייג אותך כאשר אעלה הפוסט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *