חיפוש
שיחת ייעוץ למרפסת

כך תחסכו אלפי שקלים בעיצוב המרפסת

שיחת ייעוץ חובה לבעלי מרפסות ריקות

מרפסות קטנות בישראל

מרפסות קטנות בישראל

הפער בין

פנים הדירה לנראות המרפסת בישראל 

– הפוסט הבא מוקדש לאלו העומדים להיות בעליה של דירה ולמעצבי הפנים בישראל. בסדנה שהעברתי במשתלת מלצר המופלאה שאלו אותי הבוקר כך:  "אייל, מדוע אתה מדבר כל העת על מרפסות? הרי כדים אדניות ועציצים יש גם בגינות קרקע". שאלה כל כך נכונה וכל כך במקום אז הנה תשובתי.

מאחר ומרבית האוכלוסייה מתגוררת בבתים משותפים ואין דירה שאין לה מרפסת, עדיין ע"פ רוב הקהל הישראלי יחד עם מעצבי הפנים ידחפו (ובצדק) לתקתק את פנים הבית שייראה כמו מגזין, רק ש… כל היופי הזה בעצם נעצר בחלון המפריד בין סלון הבית למרפסת. אבל מה קורה מעבר לזכוכית? אלוהים ישמור! מחסן לגלשן, אופניים, 2 עציצים עם צמח חצי מת לא מזוהה שקיבלו דיירי הבית החדש כשי לחנוכת הבית, מנגל קטן, שכן עם ערכת קריוקי וזהו. ה'משקיענים' במקרה הטוב יניחו 3 אדניות תלויות על מעקה המרפסת כדי להרגיש טוב עם עצמם ויש כאן פספוס אדיר.

אין זה הכרחי לדאוג לצמחיה – לפעמים עדיף להשאיר מרפסת ריקה, זה בוודאי יותר טוב מלהפוך אותה למחסן.

 

מרפסת קטנה גינה גדולה

מה גרם לי להתאהב במרפסות ובגינון במכלים? פעם, לפני המון (המון) שנים כשהסתובבתי תוך כדי לימודים עם כלי גינון מטלטלים על הטנדר מאחור מלקוח ללקוח למדתי להתאהב בגינון העירוני. מהר מאד גילית את אמריקה 🙂 גינון במרפסות אינו  דורש כלים מכניים, אינו מרעיש, הכל שקט וחדוות המגע עם הידיים בצמחיה ואדמה נותרת בעינה. יש יותר טוב מזה?

מעבר לכך הייתה בי ההבנה כי הציבור המתגורר בערים משווע לירוק. אני בכלל טוען שכל ישראלי ממוצע מחביא עמוק בפנים ציוד מהמילואים 🙂 ונפש של חקלאי 'מתוסכל' קטן. יעידו על כך מחקרים מקומיים המעידים על כך שכל ישראלי שני מגדל תרמיל של פגז וצמח כלשהו, החל משתילי גראס (לצריכה עצמית רפואית, ברור) עד עשרות מכלים עם עצי פרי.

המסר שלי הוא פשוט, אין צורך להיכנס להשקעות ענק בהפיכת המרפסת לחלל נוסף שהוא חלק מהבית. יש בהחלט הכרך להתחיל להתייחס למרפסת כחלק מהבית, בוודאי במדינה כמו שלנו. נכון, זה אמנם שינוי תפיסתי, אבל גם אדנית אחת מטופחת היא גינה שלמה. אם כבר 'זרקתם' אדנית או שתיים במרפסת, לפחות תדאגו שהן תהיינה מדהימות, תכל'ס בדיוק לשם כך בניתי את האתר הזה.

גם אדנית אחת פורחת היא גינה

 

מה כדאי שישתנה?

בעלי הדירות וקהילת מעצבי הפנים חייבים להעיף מבט יחד אל מעבר לחלון הזכוכית ולתת מעט תשומת לב למרחב הכל כך קטן אך מופלא הזה. יש כאן סוג של חינוך שוק, מודה כי אין לי כל נגיעה לנושא העיצוב, אלמנטים כמו ריהוט גן וערסלים אני משאיר למעצבי הפנים. אני כל עולמי ניסיוני ומרצי מושקעים בצמחיה ובמכלים המכילים אותה. התמונה הבאה היא שיקוף של חזון אישי, אין באמת סיבה להיראות בדיוק כך זו תמונה מעט 'קיצונית', אך את המסר הבנתם ומעתה ואילך רק שימו לב לחלל/חדר הנוסף הזה בדירה שהוא אחת הפינות המדהימות בדירה.

ניתן בקלות ובתקציב נמוך לשנות את מראה המרפסות מקצה לקצה – כל שנדרש זו תשומת לב, מעט ידע ורצון ואתם שם.

באתר הזה תוכלו למצוא את 3 הכללים הבסיסיים כדי לעשות זאת בעצמכם

 1. כיצד לתכנן לפני כניסה לדירה חדשה
 2. כיצד לבחור אדניות
 3. רשימות צמחים מתאימים למרפסות

מוזמנים לשתף עם מכרים העושים את דרכם לדירה חדשה

תודה ובהצלחה,

אייל

4 מחשבות על “מרפסות קטנות בישראל”

 1. אסנת ברק

  מסכימה לגמרי עם הגישה. כמעצבת נתקלת בגישה של השקעה בבית קודם כל ואח"כ במרפסת.
  גם כגישה וגם מניסיון מהמרפסת שלי (שהשקעתי בה המון מהתקציב לשיפוץ), אני מסבירה שמרפסת מאובזרת וירוקה הופכת לאחד ה"חדרים" הכי שימושיים בבית. וכשהיא מהסלון ויש בה ירוק היא מרחיבה את טווח הראיה ונותנת תחושה של בית גדול יותר.

 2. מיכל אגם אליסון

  מסכימה איתך מאוד, מסתכלת אבל מבטיחה להסתכל אפילו יותר… איך שהגדרת זאת זה מדויק, מודה שלאחרונה יצא לי להיות שותפה בעיצוב דירה בעיר והיה שם מרפסת כביסה שהתחברה למטבח וגרמתי ללקוחות להוסיף שם אדנית עם עשבי תיבול, יפה לכיוון המטבח ולכיוון הכביסה, תודה על פוסט חשוב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *