מתי לדשן עציצים?

0

מתי וכמה צריך לדשן עציצים?

כמו תמיד, כל פוסט בבלוג הזה התחיל משאלה שלכם, והנה אחת מהן לפניכם. “קבלתי מתנה עציצים למרפסת, לא ברור לי האם העציצים מגיעים מדושנים כבר?”

המשכה של השאלה היה – “איך אפשר לדעת אם יש בהם נגיד דשן בשיחרור איטי? חוששת להזיק לצמחים אם אתחיל לדשן” אגב זה חשש מבוסס.

לדשן עציצים – תשובות חלק א’

אבל רגע לפני שאענה לשאלות עמן התחלנו, אומר כך: זה לא הכרח לדשן עציצים מיד עם הגיעם אליכם הביתה. גם אם ישתלו ללא דשן, זה לא אומר שימותו, אין כל קשר. בואו נשים לרגע בפרופורציה את כל עניין הדשן וההתייחסות שלנו אליו.

אז האם עציצים מגיעים כבר מדושנים מהמשתלות? ובכן כן ולא.

כן – רובם הכמעט מכריע מקבל מנות דישון, לרוב נוזלי לאורך משך הגידול בבית הגידול.

כן – חלקם אף מגיע עם מעט דשן גרגירים, או מה שנקרא דשן בשחרור איטי במצע בו הם שתולים.

הסכנה לצמח טמונה בבית יותר מאשר במשתלה. אם הנחתם שהצמח לא קיבל דשן למשל, אין כל סיבה להניח שעכשיו אצלכם בבית, יש לתת לו מנות גדושות של דשן.

לא – כי לא כולם מכילים דשן גרגירים / בשחרור איטי.

לא – כי לא כולם קיבלו מנות דישון סדירות אם בכלל בבית הגידול בו צמחו.

שורה תחתונה – יש להסיק שאם מקור הצמחים הוא מוכר וידוע, כנראה בוודאות די גמורה שהצמחים הללו קיבלו מנות סדירות מדודות ומדוייקות של דשן.

אם מקור הצמחים אינו ידוע? אין לנו באמת דרך לדעת.

האם יש בעציץ דשן בשחרור איטי? בקלות ניתן לשלוף לרגע העציץ מתוך הכלי בו גדל, ולפורר מעט שורשים. סביר להניח שאם מצע הגידול דושן בדשנים בשחרור איטי / גרגירים לצורך העניין, אזי עיניכם ייתקלו בדשן הגרגירי.

 

עכשיו לפרופורציות

ומענה לשאלה האחרונה והכי חשובה כאן, האם  קיים חשש לצמחים אם אתחיל מיד לדשן בדשן נוזלי?

  1. אז ככה, דשן במיוחד בעציצים תפקידו לתמוך, מאחר וזה אינו בנמצא ובזמינות כמו בקרקע למשל, כאשר מדובר במיכלים נדרשת התייחסות מעט שונה. זה עדיין לא אומר שנדרשת האבסה והעמסה של כמויות דשן מיותרות.
  2. אם ברשותכם מערכת השקיה ממוחשבת הכוללת מערכת דישון נוזלי אוטומטית, ממליץ לשתול הצמחים החדשים ולנתק/לנטרל את מערכת הדישון עד לקליטת הצמחים החדשים. תנו להם לבסס מעמדם באדניות והסביבה החדשה בטרם “תתקיפו” בדשן.
  3. אם אין ברשותכם מערכת דישון אוטומית ואתם מאלו המדשנים באופן ידני, יהי נחמד אם תפזרו ותערבבו במצע השתילה מעט דשן בשחרור איטי, כאשר הכמויות הם רק ואך ורק ע”פ הנחיות היצרן.
  4. אם העציץ שהבאתם לא נשתל באף אדנית או כד, אלה נשאר בעציץ ממנו הגיע מהמשתלה (עניין שאני פחות אוהב וכאן כתבתי מדוע) דשנו רק בדשן בשחרור איטי ואין צורך לעשות זאת מיד עם הגעת העציץ לבית החדש. כלום, אני חוזר, כלום לא יקרה אם הליך הדישון יחל שבוע או שבועיים לאחר ההגעה לביתכם.

לסיכום:

צאו מנק’ הנחה שכל הצמחים הגיעו מדושנים

האם זה מספק להמשך? לא! תפקידכם להמשיך לעשות זאת, לא מיד ורק ע”פ הנחיות יצרן והטיפים שנתתי כאן.

זכרו, עודף דשן עשוי להזיק הרבה יותר מאשר להועיל.

שלכם

אייל

 

תגובה

Your email address will not be published.