חיפוש
שיחת ייעוץ למרפסת

כך תחסכו אלפי שקלים בעיצוב המרפסת

שיחת ייעוץ חובה לבעלי מרפסות ריקות

איזו אדנית תתאים לצמחים גבוהים?

איזו אדנית תתאים לצמחים גבוהים?

מחפשים אדנית לצמחים גבוהים?

תתחילו מכאן

נתחיל מכלל אצבע מאד פשוט, בשביל לקבל גובה צריך נפח. עכשיו בואו נפרוט את זה ונדייק. לטובת העניין נגדיר צמחים שגובהם ינוע בין 1.50 ל 2מ' – כשמדובר בגינת מרפסת זה בהחלט עומד בהגדרת צמח גבוה.

צמחים בעלי יכולת ליצור גובה ונפח כגון, עצים, שיחים או מטפסים, ברגע שהם נשתלים בתוך מיכל, המיכל מגביל את ההתפתחות שלהם ע"י הגבלת שטח התפרשות השורשים, ולכן עם בניתם על התרחיש הבא הוא עשוי מעט לאכזב אתכם, שימו לב לזה…

 

אדנית לצמחים גבוהים

למה לא לצפות?

בתמונה הבאה תוכלו לראות דוגמה מצויינת שבעיקר קשורה לתיאום ציפיות. בחלקה הימני של התמונה שתול ברוש, לכאורה תאמרו "זו אדנית קטנה מדי לברוש" ואני אומר "ניתן לשתול כל גודל עץ בכל גודל אדנית". 

הבחירה בסדר, זה הברוש שפשוט לא יממש או ימצה את הפוטנציאל שלו בגלל גודל המיכל בו הוא שתול. (תודה לאיריס עייש גטניו על התמונה)

הכל תלוי בדבר אחד, מה הן הציפיות שלכם מהברוש? אם בסדר לכם שהוא יישאר בגודל הזה ואולי עוד קצת? נהדר.

אבל אם שתלתם אותו תוך ציפיה שייתן צל ובית לנשרים 🙂 זה כנראה לא מה שייקרה. כלומר, אם אני חוזר לכלל האצבע ממשפט הפתיחה: 'בשביל גובה צריך נפח' אז כעת הוא מובן לכם יותר, כך אני מניח.

 

בואו נמחיש

ניקח מרפסת צרה וארוכה, כזו שאורכה 6 מ' ורוחבה 2 מ' לכל היותר. לכם חשוב מאד לשתול צמחיה גבוהה לאורך כל המעקה כדי להסתיר או להיסתתר.

המשמעות היא שתצטרכו כנראה לוותר על עוד נתח מרוחב המרפסת כי עלמנת שהצמחים יענו על הציפיות שלכם, תצטרכו "לשלם" בשטח ובאדנית רחבה ועמוקה יותר מזו שלמעלה בתמונה (עם הברוש).

 

איך פותרים את העניין במקרה שכזה?

ישנן כמה אפשרויות

אפשרות ראשונה – "לשלם" את המחיר של "הפסד" שטח מהמרפסת, אין בכך 'פסול', זה רק עניין של החלטה.

אפשרות שנייה – "לשלם את המחיר של "הפסד" השטח, אך ליצור מראה מאוורר או מרווח ע"י הנחת האדניות במרווחים גדולים אחת מהשניה.

את המרווחים תסגרו בעזרת צמחיה עשירה ובעלת נפח והמרווחים שתיצרו בין האדניות יתנו תחושת מאוור ולא של מחנק בהשוואה ליצירת רצץ של אדניות צמודות אחת לשניה.

אפשרות שלישית – לעשות שימוש בכדים ולא באדניות. מדוע? כדים כמו בתמונה הבאה ,כאלו שאינם תופסים מקום כמו אדנית, ועדיין מאפשרים יופי של התפתחות עבור הצמח (שיח, עץ, מטפס).

אתם יכולים לראות שאת הגובה והנפח – מענה על הצורך שהוגדר, עושים הצמחים יפה מאד, הכדים מאפשרים להם לממש פוטנציאל והשתילה בכדים מצמצמת את תחושת איבוד שטח המרפסת והצפיפות.

לסיום,

כאשר אתם בוחרים כדים או אדניות לצמחים גבוהים, שימו לב שיש נקודה אליה תוכלו לקשור או לעגון אותם כי זה הכרח בגינות מרפסת, אחרת תמצאו אותם מטיילם או נופלים אל הרצפה.

נסו להיעזר גם במאמרים הבאים >>

איך מתאימים גודל צמח לגודל כד? 

אילו עציצים מתאימים לעצים במרפסת?

איך לבחור נכון צמחים למרפסת?

רשימת צמחים שמתאימים להסתרה.

בהצלחה

אייל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *