חיפוש
שיחת ייעוץ למרפסת

כך תחסכו אלפי שקלים בעיצוב המרפסת

שיחת ייעוץ חובה לבעלי מרפסות ריקות

עצים למרפסת

עצים למרפסת – יער קק"ל פרטי

דקה לפני שאתם נוטעים יער במרפסת (אגב זה לחלוטין אפשרי) רק כמו תמיד אני הוא "הורס המסיבות" הדואג להציג את המציאות ומה חשוב להביא בחשבון טרם הכרזה על 'יום נטיעות במרפסת' והפיכתה לחורשת קק"ל.

ראשית, עץ הוא עץ הוא עץ! ולכאורה בהיבט של תנאי אור ושמש אין כמו המרפסת הישראלית עבור עצים. אמה מה? כדי שאלו יעמדו בהגדרה של "עץ" ויתאפשר להם להתפתח לממדי עץ או לפחות "מיני-עץ" יש להכין להם מקום בשני היבטים.

האחד מקום מספיק גדול לשורשים (אדנית גדולה באה תמיד על חשבון מקום במרפסת) והשני, יש להיערך מראש בשלב התכנון לספק מקום לנוף של העץ .

 

עצים למרפסת -מעט רקע

מאחר וככל צמח אחר הנשתל במיכל סגור (אדניות, כדים עציצים וכיו"ב) גודלו של העץ תמיד ירוסן ע"י האדנית בה הוא שתול בדיוק כמו בתמונה הבאה.

נוסחת נוף רחב בהשוואה לבסיס קטן וצר, היא מעט בעייתית איך לומר.

 

ואכן המראה מקסים ובמציאות העסק גם עובד, רק בואו נשים לב לנק' הבאה כדי להבין מדוע לא לעשות כך.

  • נוף רחב הנשען על בסיס צר וקטן – מתכון נהדר לנפילה ברוח הקלה ביותר.

בפועל גודל האדנית אמור היה להיות לפחות כמחצית גודלו של נוף העץ כדי להוות קודם כל בסיס יציב וחסין בפני רוחות ו או מגע אדם בטעות.

בנוסף, הגודל הרחב אמור לאפשר מספיק מרחב למערכת שורשים של עץ להתפתח. כמה זמן יכול העץ בתמונה לשרוד? תכל'ס שנים לא מעטות. אבל אם מדברים על האפשרות שיגדל מעבר לגודל הנוכחי? בואו נאמר שיותר ממה שנראה כאן בתמונה זה כבר כנראה לא יקרה.

עצים למרפסת – היערכות

אז אם בכל זאת בא לכם עץ במרפסת הכינו לו תשתית ראויה לשורשים ולנוף שיתפתח בהמשך ואדנית חסונה ויציבה. זכרו שכעץ הוא לעולם יחליף ויחדש עלים, מי יותר ומי פחות. זו הערה חשובה לאלו מאתנו המודאגים בהיבט של ניקיון המרפסת. הקפידו לתכנן זאת מראש ובצורה חכמה.

צורת האדניות – מניסיוני במקרה של עצים נכון יותר לעשות שימוש באדניות בעלות מבנה עגול כי במבנה זה לשורשים מאד קשה לשבור את האדנית והרגע הזה יגיע. לכך תוסיפו את העובדה שברגע בו תרצו לחדש או לשפץ את האדנית (גם הרגע הזה יגיע) קל יותר לשלוף מערכות שורשים מאדניות בעלות מבנה עגול בהשוואה למבנה מרובע מאחר ובמבנה מרובע הדפנות מתנפחות מלחץ השורשים, במבנה עגול זה פשוט לא קורה.

סוג החומר – שימו לב שסוג החומר ממנו עשויה האדנית יהיה קל משקל ואיכותי. כך ככה האדנית גדולה, מלאה תערובת שתילה לחה רוב הזמן וטוף לניקוז, בקיצור חגיגת משקל יתר. אז אדנית מחומר קל לדעתי היא הכרח.

אילו עצים מתאימים למרפסת שלכם? על הכל במאמר הבא

איך לשתול נכון עצים במיכלי שתילה? על הכל במאמר הבא

איך לקשור ולתמוך בעצים השתולים במרפסת? על הכל במאמר הבא

שלכם

אייל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *