חיפוש
שיחת ייעוץ למרפסת

כך תחסכו אלפי שקלים בעיצוב המרפסת

שיחת ייעוץ חובה לבעלי מרפסות ריקות

מדריך לגידול ירקות במרפסת

מדריך לגידול ירקות במרפסת

ירקות במרפסת

מה ניתן לגדל?

טוב תכל'ס, ניתן לגדל ירקות במרפסת, כמעט כל ירק העולה על דעתכם. תזכרו שאין באמת צורך להסתובב עם מגפיים מגומי, קילשון ומעדר במרפסת כדי לקבל ירקות באדניות / כדים ועציצים, זה באמת פשוט. שנית, אם התחלתם מלגדל שיח עגבניות ויצאו רק 3 עגבניות זו עדיין הצלחה.

אולי זה מה שיושב לכם בראש. בפועל זה מיותר, שתיל אחד בעציץ אחד ותהיה לכם יופי של תנובה.

 

יש לנו נטיה לטעות ולחשוב שאם השיח הניב רק 3 עגבניות אז נכשלנו בגידול. ממש לא! א) לא הכל תלוי בכם. ב) ככה זה בגינון. שחררו, במרבית המקרים אתם לא הולכים לגדל מטעים וחממות לצריכה עצמית במרפסת. לרוב זה יהיה עבור החוויה. אגב בקישור הבא תוכלו למצוא רשימת ירקות למתחילים. אל תרוצו לגדל מיד כל ירק, צברו קצת נסיון ואז…

 

תנאים בסיסיים להצלחה

אלף סליחות מבעלי מרפסות צפוניות. אבל זה לא אני, זו היא. ירקות במרפסת ובכלל, זקוקים לפחות ל 1/2 יום של שמש ישירה. אם אתם חושבים שהצפונית שלכם אולי עומדת בהגדרה, תוכלו להיעזר בטבלה הבאה לחישוב שעות שמש אצלכם במרפסת. ניקוז, בדיוק כמו בכל עולם הגינון, גם כאן עניין הניקוז מהותי. תערובת השתילה חייבת להיות איכותית ומאחר ואנו מגדלים במיכלים, בוודאי כאשר מדובר בירקות עניין הדישון חשוב שבעתיים.

שתפו אותם תמיד – עם ירקות באדנית או בכד זו פשוט חגיגה, מנסיון.

ילדים וירקות באדניות זה פשוט נפלא, להם ממש לא אכפת אם יצא פרי אחד או 12. אם ילדים זה חלק מהחבילה שלכם, שתפו אותם. אפילו הקדשתי לכך מאמר שלם – איזו פעילות ירקות כדאי ליישם עם ילדים במרפסת. ולסיום פרק הבסיס לגידול ירקות..

 

עומק וגודל מיכל השתילה

לאלו מכם המתחילים אני מציע לגדל ירק בודד בכל עציץ. כלומר בית לכל ירק 🙂 , בשלב הראשון אל תעסקו במרחקי שתילה בין ירק לירק. את זה תעשו בשלב ב' לאחר שתראו מה עובד לכם, מה לא עובד ובעיקר אם אתם בענין של להמשיך לגדל ירקות. אין כל סיבה בוודאי לא בפעם הראשונה לקנות אדנית צרה וארוכה ולנסות לסדר השתילים בקו ישר כמו בשדות החקלאים, חכו עם זה.

בגדול, לכל ירק נדרש עומק מיכל ונפח ואת זה תוכלו לראות ברשימה הבאה:

עומק מינימלי נדרש לגידול ירקות עומד על 25 ס"מ. פחות מגך ניתן אך התוצאות יהיו בהתאמה. הקפידו על מינימום 25 ס"מ עומק כאמור.


נפחי העציצים לפי סוג ירק


עגבניה – 15 ליטר

חצילים – 20 ליטר

פלפל מתוק או חריף – 10 ליטר

מלפפון 15 ליטר

קישוא – 25 יטר

דלעת ודלורית – 40 ליטר

מלון – 30 ליטר

אבטיח – 40 ליטר

שעועית – 5 ליטר

תירס מתוק – 25 ליטר

חמניה – 15 ליטר

במיה – 5 ליטר

אספרגוס – 5 ליטר

חסה – 5 ליטר

פטרוזיליה – 2 ליטר

בצל ירוק – 2 ליטר


מוזמנים להוריד טבלה מפורטת ומסודרת


לאן תמשיכו כאן?

לרשימת ירקות קלים לגידול מבוסס עונות 

למתכון לגידול עגבניות במרפסת

לפעילות ילדים וירקות במרפסת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *