חיפוש
שיחת ייעוץ למרפסת

כך תחסכו אלפי שקלים בעיצוב המרפסת

שיחת ייעוץ חובה לבעלי מרפסות ריקות

תכנון הגינה במרפסת מה בא קודם?

תכנון הגינה במרפסת מה בא קודם?

שלבים בתכנון הגינה במרפסת

תכנון גינת מרפסת זה באמת עניין פשוט, הרבה פעמים כשנשמעת המילה "תכנון" יש שתי תגובות נפוצות, האחת היא מעין רתיעה והשניה צינית (מאד נפוצה אגב) בגישת "עזוב שטויות, למה לתכנן, יאללה אדנית, תערובת שתילים, מים וקדימה, מה אתה עושה כזה סיפור?" אגב שתי הגישות

נכונות ומקובלות אבל מאחר ואותנו אוהבי הצמחיה מעניין רק דבר אחד והוא שיצליח לנו, אז למה לא לחשוב מעט קדימה ולתכנן? הרי בסוף כל היתר זה באמת רק אוסף של דברים טכניים. נפלא, אם נשארתם איתי עד כאן ואתם מסכימים? אז בואו נקפוץ לשלב הבא, ואם לא? עדיין אוהב אתכם ונשתמע. אה כן, בתחתית הדף תוכלו למצוא קובץ PDF להורדה המכיל רשימת צמחים מותאמים לכיוון המרפסת. 

שלב ראשון – גיאוגרפיה ומבנה אישיות

איפה אתם גרים בארץ? נכון שאנחנו לא חיים ביבשת אוסטרליה ותנאי מזג האוויר אינם שונים בתכלית מאזור לאזור אבל היי, צמחים שמתאימים למרפסת באילת אינם דומים לצמחים שיתאימו לגינת מרפסת בירושלים.

לאיזה כיוון פונה המרפסת? בנק' זו יש לי בקשה אישית, אל תאמרו לעצמכם "במרפסת שלנו יש המון שמש" זה משפט שלא אומר כלום. בדיקה חד פעמית ותדעו בול אילו צמחים יתאימו (בהמשך).

אותו איזור גיאוגרפי, אותו גוש בניינים, מרפסת אחת פונה דרומה והשנייה מזרחה – עולמות צומח שונים בתכלית

מי אתם? אתם משפחה צעירה, 2-3 ילדים, קריירה, רצים כל היום בין עבודה לגנים חוגים הפעלות ומשפחה? זה אופי צמחיה אחד, אבל אם אתם ללא מגבלות זמן ותקציב זה אופי צמחיה אחר. המשפחות הצעירות קצרות בזמן ותשומת לב וכלל לא בטוח שיש להן הזמן להתעסק עם הגינה למעט הצצה מה קורה בסופ"ש, אלו רק מחפשים צמחיה יפה בשיטת 'שתול ושכח'.

זה אמור להיות Fun, לא עול – אם הטיפול בגינת המרפסת הופך למשהו ש'רובץ עליכם' ואין לכם הזמן לכך, אז משהו בתכנון התפספס.

מתחילים להבין עכשיו למה צמחים יגיעו רק בסוף? זה שבא לכם להנביט ולזרוע ירקות במרפסת, לגדל עצי פרי, או לטפח וורדים במרפסת אבל אין לכם דקה פנאי לטפל בהם זה איך לומר, מתכון לעגמת נפש. גינות (זו רק דעתי האישית) צריכות 'לשרת אותנו' ולא אנו להשתעבד אליהן. ממילא ביום יום לא חסרות לנו משימות לעסוק ולטפל בהן. כמובן שאם התאהבתם ובא לכם ללכת על זה עד הסוף? אין מאושר ממני, אבל יש מציאות ואת הצמחים שתשתלו יש להתאים למציאות חייכם ולמציאות הגיאוגרפית. עד כאן שלב הגיאוגרפיה ומבנה האישיות.

שלב ב' – טכני פשוט אך הכרחי

סעיף המיועד לרוכשים דירה חדשה

התקדמנו, עכשיו שתי בדיקות חשובות.
1. משקל – מהו המשקל המותר להעמיס על המרפסת שלכם? זה פשוט ישפיע על גודל המיכלים וגודל הצמחים, בקישור הבא תוכלו לראות כיצד לחשב משקל אדניות ולמי לפנות כדי לקבל אישור למשקל.
2. מים – נשמע מצחיק? אני לא צוחק בכלל, אתם לא רוצים לדעת כמה פעמים אני נכנס לדירה שזה עתה נמסרה ומסתבר שהקבלן לא דאג לנק' מים ואתם לא זכרתם/ידעתם לבקש זאת ממנו.

שלב ג' – שופינג אדניות

בחירת האדניות – מבחינתי? הכי קל הכי טוב, לא רק בהיבט המשקל על רצפת המרפסת אלה בהיבט של סחיבה למרפסת. ניוד, אם רוצים לעתים לשנות מיקום האדנית וכמובן שבר אם לא מחליפים צמחיה בזמן. אני חושב שאדניות ומיכלי פלסטיק הן פתרון נהדר למרפסות, קלות לניוד, קלות להתקנה, יש להן דופן פנימית חלקה שמאפשרת חילוץ או חידוש צמחיה בקלות ופוטנציאל נמוך לשבר. מרובעות, עגולות, מעוצבות או תלויות, על כל אחת מאלו תוכלו למצוא מידע ולהחליט.

שלב ד' – שופינג צמחים

בעצם יש כאן הבנה שלהסתובב במשתלה בתחילת הדרך עוד לפני תכנון ולבחור צמחים כי הם יפים או מצד שני לא לדעת מה לבחור כי זו לכם פעם ראשונה בים 🙂 הצמחים והעולם הירוק, בשני המקרים זה חבל כי אתם עשוים למצוא עצמכם מתוסכלים ומאוכזבים.

זה הבסיס של מה שעליכם לדעת לפני היציאה למשתלה

יקרה כאן משהו מאד מעניין, כאשר תגיעו למשתלה עם הנתונים הללו, פתאום תבינו שאולי החלום שלכם לשתילת עץ לימון במרפסת לא יכול להתגשם, אבל לעומת זאת עץ זית אולי כן?! תארו לעצמכם שזה היה הפוך? הייתם רצים למשתלה לקנות עץ לימון למרפסת צפונית? או למרפסת מערבית הנמצאת בקו ראשון לים? סתם כאב לב.
תכנון היא אינה מילה גסה, היא מייצרת תוצאות בדיוק כמו שמתכננים עסק, את הכל אנחנו עושים כדי שיצליח לנו אז למה לדלג על שלב כל כך פשוט ובסיסי?

כפי שבהטחתי, לחצו להורדת קובץ רשימת צמחים מותאמים כיוון מרפסת 

ואחרי כל מה שכתבתי כאן, זה ממש בסדר לפעמים לא להיות כל כך מדוייקים, אני מזכיר גם לעצמי הרבה פעמים שלטעות, לנסות, לתהות ולהתפתח בכל מה שקשור לסוגי צמחים זו בעצם המהות של גינון.

תהנו ואודה אם תשתפו

אייל

1 מחשבה על “תכנון הגינה במרפסת מה בא קודם?”

 1. אתי

  היי בוקר שמח.
  תודה על המידע החשוב והמלמד שאתה שולח לנו.
  אשמח אם תוכל לעזור לי כיצד לגדל סחלבים במרפסת.ברשותנו מרפסת גדולה ומקורה רק בחציה .המרפסת פונה לכוון מערב.מקורה בחציה לכוון צפון.ולכוון דרום חשופה לשמש לגמרי.עלי לציין שבתוך ביתי אני מגדלת 8 סחלבים לתפארת.
  תודה מראש
  אתי שרון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *