טיפים לגינה במרפסת

3

טיפים לגינה במרפסת

מתוך שאלות ששאלתם

את הטיפים לגינה במרפסת שמופיעים כאן אספתי בקפידה מתוך אוסף שאלות שנשאלו והועלו בקבוצות החברתיות השונות על ידכם, או שנשלחו אליי במייל בנושא גינון במכלים וגינון במרפסות בפרט.

את השאלות חלקתי לקטגוריות על מנת שכל נושא החיפוש יהיה קל ובעיקר ממוקד. אגב לשאלות בסגנון “איזה צמח חזק מתאים למרפסת שלי”?

בחרתי לא להשיב כי אני לא באמת יודע כיצד לענות לשאלה כה רחבה. כאשר אתם שולחים לי שאלה, חשוב תמיד שתצרפו תמונה וכמה שיותר פרטים כמו ברשימה הבאה, זה הופך את המענה שלי להרבה יותר מדויק ובעיקר מועיל עבורכם. טוב חפרתי מספיק, בואו נשתול ידע בעזרת טיפים לגינה במרפסת.


תכנון


גל י. “אשמח לדעת מה המשמעות של 1/2 צל, שמש מלאה וכו’…”

א. שאלה מצוינת, ראי הפירוש של כל אחת מן האפשרויות: שמש מלאה – בעצם הכוונה כאן היא מהרגע בו עצמת האור היא החזקה ביותר (ע”פ רוב מתחיל בערך בשעה 11:00) ונמשך עד 16:00. כלומר בין 5 ל 6 שעות עצמה חזקה ישירה עונה להגדרה שמש מלאהחצי צל – פחות או יותר אותו הדבר בכמות שעות החשיפה לשמש (בין 6 ל 7 שעות) אך הפעם חשיפה נמוכה לקרי שמש ישירות, מקומות עם הסתרות מפרגולה, שיחים וכיוב… צל מלא – תכל’ס די פשוט. אלו נקודות במרפסת שלא מגיע אליהן לא קרינה ישירה וגם לא קרינה נמוכה, כלומר עצמת אור נמוכה ביותר. עד כאן פרשנות אבל איך בודקים זאת אצלך במרפסת? כנסי לקישור הבא ועקבי אחר ההנחיות.


שתילה


שירלי מ.  “האם יש מועד מתאים לשתילה באדניות?”

א. מזג האוויר בישראל הוא מושלם ומאפשר בעצם לשתול לאורך כל ימות השנה. כמובן שבגדול לכל משפחת צמחים יש המועד שלה אך בבסיסו של עניין אין שום בעיה למשל לשתול בעונת החורף. אמנם הצמחים נראים פחות טוב וזאת כי הם נמצאים בתרדמת > האטת פעילות. אך זה לא ייפגע בהעברת השתיל מהעציץ בו הוא גדל במשתלה לאדנית שלכם. סתיו כנ”ל, אצלי באדניות תמיד אעדיף שתילה בסתיו מהסיבה הפשוטה שהצמח עדיין פעיל, מספיק להשריש ולהתבסס ומיד להיכנס לתרדמת החורף ו באביב כאשר הצמח מתעורר המראה הוא נפלא. העונה המאתגרת ביותר היא ללא ספק עונת הקיץ. חם מאד והחלק שעשוי להקשות על הצמחים הוא המעבר מבית הגידול הראשוני (עציץ המשתלה) לאדנית ולכך כאן נדרשת התייחסות והכנה ראויים.


קרן ד.  “אילו עצי פרי כדאי לשתול במרפסת?”

א. הרשימה לא מבוטלת אבל הרבה לפני שבוחרים את סוג העץ יש להביא בחשבון מס’ דברים כגון מיקום, משקל, היקף נוף ועוד דברים עליהם כתבתי בהרחבה במאמר הבא, אך זה בהחלט כיף גדול לגדל פרי משל עצמכם. באופן אישי אני הייתי בוחר עצי פרי להם נפח או היקף נוף קטן יחסית ומערכות שורשים קטנות גם כן. עצי הדר ננסי למשל או אפילו שימוש בשיחים או מטפסים בעלי פרי כמו גפן יכולים להיות פתרון נפלא. כאמור, הכל תלוי במענה שתתני לרשימה הבאה. מענה מדויק לשאלון החובה עמו חובה להגיע למשתלה תוכלי למצוא כאן.


אלעד ש. “אני מעוניין לשתול עצי נוי שיצלו במרפסת,

על אילו אתה ממליץ?”

א. המלצתי היא שתנסה למצוא תחליפים שיצלו. פרגולה או מטפסים למשל יעשו עבודה נהדרת, שתילת עצי נוי במרפסת היא פוטנציאל לא קטן לנזקים, למשל אדניות בהם שתולים עצי נוי למיניהם עם בוא רוח קלילה מיד הופכים ל”ספינות מפרש” המשייטות או חלילה נופלות ונשברות על רצפת המרפסת. עדיף להימנע מכך. אוסיף על כך את העובדה ששורשי העצים הללו בשלב מאד מהיר יחסית יאיימו לבקע את האדניות שלך. מצא פתרונות אחרים לצל בקיצור, התנאים במרפסת שונים מהתנאים של גינת קרקע.


דניאלה ש. “אני גרה בדירה שכורה, חובבת צמחים ולא יודעת

האם כדאי להשקיע כי לא יודעת מתי אזוז מכאן שוב”

א. שאלה מעולה, מאתגרת. תכל’ס ברור שכן. אני הייתי בוחר במס’ עוגנים, כלומר אדניות או מכלים בהם תשתלי צמחים שאת הכי אוהבת אבל הקו המנחה הוא שניתן ממש בקלות תרתי משמע להזיזם בעתיד לאן שתלכי. יתר הצמחים שתלי באדניות זולות וקטנות יותר כדי שיהיו בידייך שתי האפשרויות ביום פקודה, או לנטוש או לסחוב אותן בקלילות. איך עושים זאת? על הכל כתבתי כאן. 


אדניות


שחר מ. “על אילו אדניות אתה ממליץ?”

א. טוב עכשיו נגעת בנק’ היקרה לי מכל. אתה בעצם שואל כיצד בוחרים אדניות? זו תורה שלמה מצד אחד ומצד שני ניתן לגדל ובהצלחה בהכל. אבל ישנם מס’ דברים שחובה ללמוד ולהפנים במיוחד כאשר מגיעים למשתלה וניצבים מול מאות סוגים, גדלים, חומרים וצורות. אני ממליץ על אדניות איכותיות, מחומרים איכותיים קלות משקל, בעלות דפנות חלקות מבפנים ושאינן שבירות בקלות.. על היתר תיאלץ לקרוא במדריך שלי לבחירת אדניות. 


השקיה


דבי פ.  “אין ברשותי מערכת השקיה ממוחשבת,

כיצד אדע כמה עליי להשקות?”

א. אין זה סוד שלכל צמח דרישות מים שונות אך יחד עם זאת עובדתית רובנו שותלים באותה אדנית מס’ שונה ומגוון רחב של צמחים שצריכת המים שלהם שונה בתכלית. אז איך משקים אותם נכון? שומרים על כלל מאד פשוט, דואגים אך ורק לכך שהקרקע תהיה לחה (לא מוצפת), שניקוז המים בתחתית האדנית הוא טוב ומהיר כי זה הסוד להצלחה שלכם ולפני כל השקיה בודקים בעזרת האצבעות האם הקרקע מספיק לחה. אם הקרקע לחה סביב הצמח דלגו יום נוסף ובדקו שוב. האמינו לי יותר צמחים מתים מעודף מים מאשר מהתייבשות, אם תפספסו יום או יומיים לא יקרה דבר הצמח יתאושש ויגיב מאד מהר להשקיה.


הילה פ. “האם יש פתרון להשקיית הצמחים בחופשה?”

א. בהחלט, הקפידי על יחסי שכנות טובים אין פתרון טוב מכך לשלום עולמי ולשקט במרחב הצומח 🙂 . אם השכנות היא טובה אך השכנים לא אחראים זה כבר סיפור אחר, אבל זו הדרך הראויה ביותר וניתן “לכוון” אותם להשקות במדויק כמו מחשב השקיה 🙂 קראי המאמר הבא ותביני.


ליז ט.  “מהי השקיה נכונה?” 

א. אני מייחס התשובה הבאה לעובדה שבתחתית האדנית שלך ישנה שכבת ניקוז וחורים המאפשרים (נגר) ניקוז מהיר של מים החוצה. אם זה המצב אז יש להשקות עם משפך (גם את זה כדאי להבין איך לעשות נכון) עליו מותקן מזלף ובאופן שווה סביב הצמחים. בגדול, יש לעצור את ההשקיה כאשר רואים מים מתחילים לצאת מתחתית האדנית ולהשקות שנית רק לאחר שבדקת עם האצבעות שאכן נדרש להוסיף מים. אין ה משנה כמה ימים חלפו בלי מים! מה שחשוב זו הבדיקה הפיזית שלך האם יש להשקות או לא. לח או יבש? הכי פשוט.


יעקב י. “האם אתה ממליץ על מחשב השקיה מסוג מסוים?”

א. גם כאן השאלה די רחבה אבל אנסה בכל זאת להתמקד. השוק מוצף במחשבי השקיה מסוגים שונים, קשה לי להצביע רק על אחד ולומר “זה הכוכב הבא” אבל אם תשמור על הכללים הבאים תוכל לצמצם משמעותית את הרשימה, לי חשוב שיהיה הכי קל להתקנה. משהו שבתי בת ה 14 תדע לעשות או סבתי בת ה 93 בלי הוראות ובלי הנחיות. כלל שני הוא מחשב שפועל על סוללה בלבד. כל היתר אלו דברים טכניים. תזכור שהשורה התחתונה זו קלות ההתקנה ועוד יותר קלות התפעול. קרא את שכתבתי כאן ותוכל לרדת לעומקו של עניין עוד יותר. לבסוף… מותג. חפש מותגים מוכרים בתחום שרצים כבר שנים ובחר מתוכם את המתאים ביותר לכללים שהגדרתי.


יפית ס. “ברשותי מחשב השקיה, איך לכוון השקיה לחורף?

א. מאחר ובחורף רמת האידוי יורדת פלאים וממילא הצמחים בתרדמת חולמים על בוא האביב, אני מציע לכוון השקיה לפעמיים בשבוע 10-15 דק’ רק בכדי לשמר איזו שהיא רמת לחות בקרקע. אם המרפסת פונה לכיוון דרום ניתן להעלות ל 3 פעמים בשבוע. משהו כמו כל יומיים ובשעות הצהריים. מרפסות מזרחיות, מערביות ובוודאי צפוניות יסתפקו בחצי מכך. אני בדרך כלל סוגר את הברז לחלוטין בנובמבר ופותח שוב רק לקראת סוף מרץ. פשוט מוסיף מדי פעם עם צינור או עם משפך לשמירה על לחות בקרקע וזהו.


שי ה. “האם הצמחים מושפעים מהשקיה במים חמים או קרים?”

א. בהחלט כן, באופן כללי לשורשי צמחים יש טווח טמפ’ בו הם יכולים לספוג מים וחומרים מזינים וגם לשחרר חומרים באופן מיטבי ויעיל. הטווח עומד על בין 17 ל 22 מעלות צלזיוס בערך. בטמפרטורות נמוכות יותר המנגנון העוסק ב”שאיבת” מים וחומרים מזינים מתכווץ בדיוק כמו כלי דם בגוף שלנו ואז יעילות ההולכה יורדת לשני הכיוונים, אל מחוץ לשורש ולתוכו. כאשר הטמפ’ גבוהה גם כאן בדיוק כמו בגוף שלנו שורשי הצמח מסוגלים פחות למשוך חמצן מהמים מאשר בטווח הטמפ’ היעיל…. עוד על כך במאמר הבא


תערובת שתילה


איתן י. “באיזו אדמה אתה ממליץ להשתמש באדניות?”

א. ראשית אומר שאני מעדיף לעשות שימוש רק בתערובת שתילה ולא ב”אדמה” אם לזו כוונתך. שימוש באדמה רגילה באדניות מביא עמו המון אתגרים כמו חוסר איזון בחומרים מזינים, קושי בניקוז ופוטנציאל ללא מעט בעיות כמו מזיקים וכיו”ב. כלל אני מעדיף לעשות שימוש בתערובות שתילה בצורה הבאה, באדניות או מכלים שגודלם אינו עולה על 30 ליטר אני עושה שימוש בתערובת ‘קלה’ ובמכלים שגודלם עולה על 30 ליטר אני עושה שימוש בתערובת ‘כבדה’. על הסיבות והשיקולים למה כך ולא אחרת תוכל לקרוא כאן. 


צמחיה


לשאלות שלכם כמו “איזה צמח מתאים למרפסת צפונית?” – “איזה מטפס צומח מהר ופורח כל השנה?” – “אשמח להמלצות על צמחי תבלין לחורף”- “מחפשת צמח שיכסה את דפנות האדניות שלי” – “מתי זמן לשתול ורדים?” – “קניתי פנדוריאה ואין לי מושג איך לטפל בה?” “אילו סוגי ירקות ניתן לגדל במרפסת?” וכן הלאה… אני משתדל לא לענות כי אלו שאלות גדולות ורחבות ובעיקר חסרים לי נתונים מצדכם על התנאים השוררים במרפסת שלכם. אבל מאחר ואני תמיד שש לעזור, תוכלו למצוא מענה מפורט לאיזה סוגי צמחים מתאימים למרפסת שלכם בדף הבית > סרגל כלים עליון > לשונית “צמחים למרפסת”.


תחזוקה


יפעת ש. “מתי מחדשים או מחליפים תכולה באדנית?”

אם מדובר באדנית המכילה פרחי עונה למשל אזי התשובה היא פשוטה, בתום עונת הפריחה ממליץ להחליף את כל התכולה במיוחד אם מדובר באדנית קטנות יחסית, העלות היא שולית והיתרון של תערובת שתילה חדשה ורעננה הוא תמיד גדול. אם מדובר על החלפת תכולה לאדנית המכילה צמחיה רב שנתית בוגרת יחסית, או שיחים ועצים למשל, במקרה כזה ממליץ בחום רב לבדוק אחת לכמה חודשים האם שורשי הצמחים כבר נוגעים או קרובים לגעת בדפנות האדנית. תמיד טוב יותר לגשת להחלפת תכולה רגע לפני שמערכות השורשים ייגעו בדפנות כי אז החלפה וחידוש התכולה קלים הרבה יותר. בקישור הבא תוכלי לראות איך מבצעים החלפת תכולה ומה קורה כאשר לא מחליפים בזמן 🙂 הסוף הוא טוב, אני מבטיח.


אור.מ “מתי ואיך לגזום צמחים?”

לכל צמח גיזום משלו ועל כך תוכלי למצוא מענה במדריך שלי לגיזום צמחים (באנגלית) אבל חשוב יותר להבין שגיזום תמיד יעשה טוב לצמחיה. אין כל סיבה לחשוש מגיזום, מטרתו לעודד פריצה והתחדשות. אני מציין כמה כללים בגדול, מעין כללי אצבע בלבד. אז בגדול אין כל סיבה לגזום/להוריד נמוך יותר מ 1/2 גובה הכללי של הצמח. צמחיה רב-שנתית יש לגזום בין החודשים אפריל לאוקטובר, אלו חודשי הצימוח וההתחדשות, חודשים בהם הצמחייה פעילה ותתחדש בקלות. צמחים מטפסים ועצי פרי נשירים בחודשי החורף, כל צמח ע”פ צרכיו, על הכל כאמור במדריך שלי לגיזום מבוסס שם הצמח.


אבל בכל זאת, אני הרי תמיד שמח לעזור אז תוכלו למצוא מענה לכל אלו בדרכים הבאות,

הירשמו לבלוג שלי “מתכונים לאדניות” וכך תוכלו לקבל למייל מדי מס’ שבועות תמהיל מומלץ לצמחיה באדניות.

תוכלו למצוא מענה בקטלוגים של צמחים כמו הקטלוג המופלא של משתלת מלצר.

מוזמנים לשתף חובבי מרפסות נוספים עם טיפים לגינה במרפסת ? 

אייל

3 Comments
 1. אורלי says

  שלום
  במרפסת המקורה שלי שנמצאת חשופה לכיוון מערב (שמש ישירה במשך כ-3 שעות) יש אדנית עם שיח אוג שצומח רק בצד של השמש, בצד הפנימי שיש בו צל כל היום הצמח קצת מדולדל ולכן רציתי להוסיף פרחים שגדלים בצל – האדנית מליאה בשורשים מהשיח , השאלה היא האם אפשר לחתוך קצת שורשים כדי לפנות מקום לפרחים??

  תודה

 2. מרקס איריס (גננית נוי גגות ומרפסות) says

  שלום רב לך אייל.
  אני מתפעלת מהבלוג החשוב שהעלאת. ממש מפורט והרוב מלמד ומהנה לקריאה.
  העתקה ממך:” שמש מלאה – בעצם הכוונה כאן היא מהרגע בו עצמת האור היא החזקה ביותר (ע”פ רוב מתחיל בערך בשעה 11:00) ונמשך עד 16:00. כלומר בין 5 ל 6 שעות עצמה חזקה ישירה עונה להגדרה שמש מלאה.”
  אני חושבת שזו טעות, הגדרה של שמש מלאה לדעתי היא שמש ישירה כל היום, מהזריחה ועד השקיעה. חצי צל- שמש בוקר מהזריחה עד 10.30-11.00 או אחה”צ מ-16.00 עד השקיעה בלבד . חצי שמש- שמש ישירה מ10.30-11.00 עד 16.00.
  שיהיה המשך חג שמח ושנה טובה 🙂

  1. אייל מליון says

   הי איריס יקרה, תודה על המשוב, אכן אני רואה בבלוג הזה “שופר” מקצועי המעביר ידע ומעצים.
   הערת הצינור הלבן התקבלה ותתוקן, תודה על כך. לגבי שעות השמש הישירה זה בהחלט נושא מעניין לדיון. מבטיח לבדוק את עצמי, אלו הנתונים שאני מכיר.
   נשתמע
   אייל

תגובה

Your email address will not be published.